Хърватия направи пълен обрат за победата с 2:1 над настоящия европейски шампион Испания. “Шахматистите” допуснаха ранен гол, бяха без лидера си Лука Модрич, но въпреки това показаха, че са един от най-добрите отбори във Франция

“Ла Фурия” тръгна добре след попадение на Алваро Мората още в 7-та минута. Никола Калинич обаче изравни с пета в 45-та минута, а в 88-та минута Иван Перишич завърши мълниеносна контраатака, за да “взриви” хърватските фенове на стадиона в Бордо. Серхио Рамос пък изпусна дузпа при 1:1.

Така Хърватия спечели първото място в Група D с актив от 7 токи, докато испанците останаха втори с 6.

“Ла Фурия” поведе още в началото на мача чрез Алваро Мората, но “шахматистите” изравниха в края на първото полувреме след гол с пета на Никола Калинич. В 71-та минута Серхио Рамос изпусна дузпа, като футболистите на двата отбора имаха и още няколко положения за голове.

В крайна сметка Испания спечели първото място в Група D с актив от 7 точки. Хърватия също продължава на осминафиналите, след като завърши на второто място с 5 точки.

Срещата започна по мечтан начин за Испания, след като още в 7-та минута Алваро Мората наказа грешка в защитата на Хърватия. След прекрасна комбинация Давид Силва изведе Сеск Фабрегас, който пък копна топката към голлинията, където Мората отблизо вкара 3-то си попадение от началото на турнира. Малко след това Нолито засече центриране на Давид Силва отляво, но не успя да реализира.

Последваха много силни минути на хърватите. В 12-та Никола Калинич остана сам на границата на наказателното поле и стреля с всичка сила, но Давид Де Хеа изби. Стражът на Испания бе на път да сгреши фатално само две минути по-късно, когато пресиран от Калинич загуби една топка. Иван Ракитич го прехвърли с фин удар, но топката се отби в горната греда, а след това и в страничната, но не пожела да мине зад голлинията.

До края на първата част и двата отбора си размениха по няколко опасни положения, а хърватите все пак изравниха в 45-та минута. Иван Перишич центрира отляво, а Никола Калинич много технично с пета отклони топката във вратата на Де Хеа - 1:1. Така Де Хеа допусна първи гол от 494 минути с Испания, докато “Ла Фурия” допусна попадение на Европейско първенство за първи път от 735 минути игра.

Играта продължи да бъде много отворена и през второто полувреме. В 57-та минута Хърватия отново причини много проблеми на защитата на Испания, но удар на Тин Йедвай бе избит от Де Хеа, а след това МАрко Пяца стреля в аут със задна ножица.

В 64-та минута “шахматистите” имаха претенции за дузпа, когато Пяца падна близо до Серхио Рамос, но Бьорн Куиперс не трепна. Не така обаче бе в 70-та минута. Давид Силва падна леко след съприкосновение с Шиме Вършалко - дузпа за Испания. Даниел Субашич обаче спаси удара на Серхио Рамос.

Хърватия удари с контраатака в 88-та минута. Никола Калинич изведе бързоногия Иван Перишич зад защитата на Испания. Крилото на Интер стреля остро с левачката в близкия ъгъл на Де Хеа и направи 2:1.

Така Испания ще играе на осминафиналите срещу Италия в понеделник. Задачата на "Ла Фурия" да защити титлата си става още по-сериозна, че по пътя си към трофея ще трябва да мине още през отборите на Германия, Франция и Англия.

ВИЖТЕ ТУК най-интересното от срещата минута по минута!

Хърватия - Испания 2:1

0:1 Алваро Мората 7’

1:1 Никола Калинич 45’

2:1 Иван Перишич 88'

Хърватия: 23. Даниел Субашич, 5. Ведран Чорлука, 6. Тим Йедвай, 11. Дарио Сърна, 2. Шиме Вършалко, 19. Милан Бадел, 7. Иван Ракитич, 15. Марко Рог (82 - 8. Матео Ковачич), 20. Марко Пяца (90 - 22. Дуйе Чоп), 4. Иван Перишич (90 - 9. Андрей Крамарич), 16. Никола Калинич

Испания:  13. Давид де Хеа, 18. Жорди Алба, 15. Серхио Рамос, 3. Жерар Пике, 16. Хуанфран, 5. Серхио Бускетс, 6. Андрес Иниеста, 10. Франсеск Фабрегас (84 -14. Тиаго Алкантара) , 21.Давид Силва, 7. Алваро Мората (67 - 20. Ариц Адуриц), 22. Нолито (60 - 19 Бруно)

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/oXN2_R9Wfrc" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>