България е пред много важна крачка в битката за Мондиал 2018. Командата на Петър Хубчев има тежко гостуване на Беларус и при евентуална победа ще се превърне в сериозен претендент за баражите.

При наш успех и грешка на Швеция вкъщи срещу лидера Франция ще изместим скандинавците от второто място във временното класиране. При този сценарий на 31 август приемаме на "Васил Левски" Швеция в директен сблъсък за участие в плейофите.

Въпреки че Беларус има национален отбор от едва четвърт век, България вече има 6 изиграни мача срещу този съперник.

Статистиката показва пълно превъзходство на "лъвовете" - пет победи и една загуба. Поражението дойде в контрола в Минск през 2011 г., когато селекционер беше Лотар Матеус.

Във важните мачове обаче засега сме безпогрешни. През 2007 г. за 4 дни под ръководството на Станимир Стоилов победихме с 2:0 като гост и 2:1 като домакин в европейски квалификации. През настоящия цикъл също спечелихме с 1:0 на "Васил Левски" с попадение на Ивелин Попов.

Гледайте мача на живо ТУК!

Беларус - България 2:1

1:0 Сиваков 34-дузпа

2:0 Савитски 80

2:1 Костадинов 90'+1'

Беларус: Черник, Драгун, Матвейчик, Филипенко, Алисейко, Политевич, Савитски, Сиваков, Маевски, Лаптев, Баланович

България: Михайлов, Стр. Попов, Чорбаджийски, Божиков, Занев, Дяков, Костадинов, Тонев, Манолев, Ив. Попов, Делев

Стадион: "Арена Борисов"
Съдия: Матей Юг (Словения)

Проследете мача на живо минута по минута в Gol.bg!

1' Начало на мача! Словенският рефер Матей Юг дава първи съдийски сигнал

5' Домакините се опитват да натиснат, но "лъвовете" засега се държат стабилно - нищо опасно пред нашата врата

8' България започва доста предпазливо двубоя в Борисов, Беларус държи повече топката, но засега без сериозно положение за гол

10' Беларус разчита на центрирания в нашето наказателно поле, Ники Михайлов засега няма проблеми

11' Първи удар към вратата на Беларус - Занев обаче с твърде лошо изпълнение прати топката далеч в аут

14' Нападателят на Беларус Лаптев падна в наказателното поле след единоборство с Чорбаджийски, реферът Матей Юнг подмина претенциите за дузпа

16' Коварен шут на Алисейко от фаул от около 30 метра - топката тупна точно пред плонжа на Михайлов, но нашият вратар изби в корнер

21' Първи шанс за България! Спас Делев изведе Станислав Манолев на добра позиция отдясно, който стреля по диагонала, но Черник изби в ъглов удар

26' Далечен удар на Ивелин Попов, твърде слаб и неточен

28' Тонев проби отляво навътре и шутира, но и той не успя да уцели вратата на домакините

33' ДУЗПА ЗА БЕЛАРУС! Чорбаджийски събори Лаптев в наказателното поле и съдията Матей Юг посочи бялата токча

34' ГОЛ! ЗА БЕЛАРУС! Сиваков бележи от дузпа, малко не достигна на Ники Михайлов да спаси, топката мина под плонжа му - 1:0

44' Жълт картон за капитана на България Светослав Дяков, който ще пропусне следващия мач от квалификациите срещу Швеция

45'+1' ПРОПУСК НА БЕЛАРУС! Лаптев стреля от границата на наказателното поле, Михайлов спасява

45'+1' Край на първото полувреме. Беларус води 1:0 на България след гол от дузпа на Сиваков

46' Начало на второто полувреме

51' Голямо напрежение пред вратата на Беларус след няколко поредни центрирания, беларуската защита все пак се справи

53' България заигра далеч по-агресивно в атака в търсене на поне изравнителен гол

55' Далечен изстрел на Сашо Тонев, Черник спасява

68' Мощен шут на Занев от дистанция, Черни с тяло изби топката

70' Отново Занев стреля с глава, топката минава на вратата

80' ГОЛ ЗА БЕЛАРУС! Савитски с брилянтен прехвърлящ удар изненада Михайлов, топката се удари в напречната греда и тупна зад голлинията - 2:0

86' Гълъбинов стреля с глава, отново Чрник лови без проблеми

90'+1' ГОООООЛЛЛЛ!!! България намалява резултата! След центриране отдясно Георги Костадинов най-накрая разпечата вратата на Беларус!

90'+3' Край на мача България загуби гостуването си в Беларус с 1:2