Иран излъга с 1:0 Мароко в първи мач от група "В" на световното първенство.

Първото полувреме в Санкт Петербург предложи много интересен футбол, но и двата отбора пропуснаха отлични шансове да открият резултата. След почивката преобладаваше борбата и интересните положения липсваха. В 95-ата минута обаче Азиз Бухадуз си заби автогол и "персийците" спечелиха първа победа на Мондиал от 1998 г. във Франция.

От 21.00 часа е другата среща от групата – дербито между Португалия и Испания. В следващия кръг на 20 юни Мароко среща Кристиано Роналдо и компания, докато Иран играе с фаворита "Ла Фурия".

В състава на африканците личаха имената на футболисти от Ювентус и Реал Мадрид, съответно Меди Бенатия и Ашраф Хакими. Атака им поведе Аюб Ел Каби, който преди двубоя имаше 11 гола в 10 мача за родината си. Надеждите на иранците бяха свързани с нападателното дуо Сардар Азмун от Рубин Казан и Карим Ансарифард от гръцкия гранд Олимпиакос. Зад тях действа Алиреза Джаханбанкш, който през изминалия сезон наниза 21 попадения в 33 срещи за АЗ Алкмаар в Ередивизие.

Още във 2-ата минута пред Амин Харит се откри възможност да открие резултата. Той стреля от движение, но мерникът му изневери. После непокритият Хамик Зеих не успя да засече чудесно подаване по земя от корнер. Африканците продължиха да доминират и в 5-ата минута Юнес Белханда засече с глава хубаво подаване на близката греда, но прати топката в аут.

180 секунди по-късно Аюб Ел Каби овладя дълъг пас на Меди Бенатия пред пеналта и стреля, но ударът отново беше неточен. В 18-ата минута главоболията за Иран станаха много сериозни, но "белите" отново се измъкнаха като по чудо. Топката три пъти беше изпратена към вратата им от границата на вратарското поле. В два от случаите бе изчистена, а накрая Алиреза Беиранванд изби удара на Меди Бенатия.

После "персийците" изравниха играта и стигнаха до няколко поредни статични положения, от които не успяха да се възползват. В края на първото полувреме Иран пропусна златен шанс да поведе. След грешка в средата на терена, Сардар Азмун излезе сам срещу вратаря, но Мунир Мохамеди спаси удара. Топката се върна в нападателя, но отново мароканският страж изби.

Втората част започна както и първата – с натиск на Мароко и "червените" създадоха добро положение в 49-ата минута. Тогава Нордин Амрабат центрира хубаво към непокрития Амин Харит, но той действа прибързано и прати топката в аут. После мачът беше изключително скучен, преобладаваха грубите единоборства и интересните положения липсваха.

В 80-ата минута опасен шут на Амин Харит беше избит от вратаря. Така се стигна до 95-ата минута, когато след центриране от фаул Азиз Бухадуз си заби автогол с глава и Иран спечели с 1:0.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/fhMp0tngXxs" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

Мароко - Иран 0:1

Голмайстор: 0:1 Азиз Буадуз (90+5)

Мароко: 12.Мунир Ел Кажуи, 5.Мехди Бенатия, 6.Ромен Саис, 2.Ашраф Хакими, 14.Мбарк Бусуфа, 10.Юнес Беланда, 18.Амин Арит ( 4.Мануел да Коща), 8.Карим Ел Ахмади , 7.Хаким Зиеш, 16.Норден Амрабат  ( 21.Софян Амрабат), 9.Аюб Ел Кааби ( 20.Азиз Буадуз )

Иран: 1.Алиреза Бейраванд, 4.Рузбех Чешми, 8.Мортеза Пуралиганджи, 23.Рамин Резаеян, 3.Ехсан Хаджи Сафи, 9.Омид Ебраими  ( 15.Педжман Монтазери), 11.Вахид Амири, 10.Карим Ансари Фард , 7.Масуд Шоджаеи ( 17.Мехди Тареми), 18.Алиреза Джаханбахш  ( 14.Саман Годос), 20.Сердар Азмун

Стадион: "Санкт Петербург", Санкт Петербург - 67000
Съдия: Джунейт Чакър (Турция)
Жълти картони: Ахмади (Мароко), Ансари, Джаханбахш, Шоджаеи