Галерия

Швейцария победи с 2:1 Сърбия в много вълнуващ мач от група "Е" на световното първенство..

Сблъсъкът премина на много високо темпо, двата отбора предложиха страхотна битка за всяка педя терен на "Калининград Арена", а през първото полувреме над всички беше сръбската деветка Александър Митрович. Именно той откри резултата още в 5-ата минута след подаване на Душан Тадич и грешка при изнасянето на топката на Стивън Цубер.

После "орлите" пропуснаха няколко чудесни възможности да удвоят преднината си, в началото на второто полувреме Гранит Джака със страховит удар от дистанция изравни. Малко след това Джердан Шакири нацели гредата, но в 90-ата минута той донесе успеха за "часовниците" след брилянтна контра.

В класирането Швейцария и Бразилия имат по 4 точки, Сърбия е с 3 т., Коста Рика е с нулев актив. В следващия кръг на 27 юни западните ни съседи играят с Неймар и компания, а "шоколадите" срещу отбора на Кейлор Навас.

Проследете развоя на мача по минути ТУК!

В състава на западните ни съседи имаше само една промяна от победата с 1:0 над Коста Рика – Филип Костич беше предпочетен пред Адем Ляич. Иначе атаката поведе Александър Митрович, а зад него действа звездата Сергей Милинкович-Савич. В защита играха опитните Бранислав Иванович и Александър Коларов.

Селекционерът на швейцарците Владимир Петкович заложи на същите единадесет, които направиха 1:1 с Бразилия. На Джердан Шакири и Харис Сеферович се възлагаха най-големи надежди за голове, по-назад бяха Рикардо Родригес, Стефан Лихтщайнер, възстановеният Валон Бехрами и Блерим Джемаили.

Мачът започна шеметно и още в самото начало удар на Гранит Джака не попадна в целта. Сърбия отговори в следващата атака, когато вратарят Ян Зомер изби изстрел с глава на Александър Митрович. Секунди по-късно обаче нападателят на Фулъм попадна в прегръдките на съотборниците си.

Стивън Цубер сбърка детински при изнасянето на топката, Душан Тадич центрира в наказателното поле и този път Митрович вкара кълбото в мрежата за 1:0! Швейцария веднага се хвърли в атаки, но не намираше път в сгъстената защита на "белите орли". Нещо повече - "часовниците" можеха да получат втори гол след четвърт час игра след хубав шут на Сергей Милинкович-Савич, преминал покрай целта.

После Бранислав Иванович центрира от фланга, Митрович овладя на гърди и пробва атрактивна задна ножица, но мерникът му изневери. След половин час игра Швейцария беше близо до изравняване. Цубер със страхотен пас изведе Блерим Джемаили на чиста позиция, но Владимир Петкович изби удара му в корнер. След неговото изпълнение Мануел Аканджи засече с глава, но над напречната греда.

До края на полувремето Сърбия на два пъти пропусна да удвои аванса си. Първо при корнер Неманя Матич и непокритият Душко Тошич се разминаха с кълбото, после мощен удар на Тошич мина на сантиметри от целта. В 52-ата минута Швейцария изравни. Шут на Шакири беше блокиран, но кълбото попадна в Гранит Джака. Той отправи истински снаряд, хвана в крачка вратаря Стойкович и го матира за 1:1!

Този момент вдъхнови "часовниците" и малко по-късно Шакири отправи великолепен фалцов удар към далечния ъгъл и кълбото облиза страничната греда. Така се стигна до 90-ата минута, когато Шакири тръгна от половината на Швейцария при контра, излезе сам срещу вратаря и с удар по земята донесе победата за отбора си.

Сърбия – Швейцария 1:2

Голмайстори: 1:0 Митрович (5), 1:1 Г. Джака (52), 1:2 Шакири (90)

Сърбия: Стойкович, Иванович, Миленкович, Тадич, Коларов, Тошич, Миливоевич (81-Радонджич), Матич, Милинкович-Савич, Костич (65-Ляич), Митрович
Селекционер: Младен Кръстаич

Швейцария: Зомер, Лихтщайнер, Шер, Аканжи, Родригес, Бехрами, Джака, Джемаили (72-Емболо), Шакири, Цубер (90-Дърмич), Сеферович (46-Гавранович)
Селекционер: Владимир Петкович

Стадион: "Калининград Арена"
Съдия: Феликс Брих (Германия)
Жълти картони: Милинкович-Савич, Миливоевич, Матич, Митрович (Сърбия), Шакири (Швейцария)

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/0csYBUUE5ew" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>