Хърватия си осигури полуфинал на Световното първенство след епична битка и победа с дузпи над Русия - 6:5. Редовното време завърши при 1:1, а в продълженията двата отбора си вкараха по още един гол за 2:2. При дузпите обаче хърватите показаха по-здрави нерви и след 4:3 ще играят на полуфиналите.

“Сборная” поведе с гениален гол на Денис Черишев в 31-та минута, но в 40-та Андрей Крамарич изравни. В средата на втората част “шахматистите” удариха греда след удар на Иван Перишич и в крайна сметка се стигна до продължения.

Галерия

В 101-та минута хърватите се виждаха победители след гол на Домагой Вида. В 115-та обаче Марио Фернандес изравни при подобна ситуация и прати двубоят в дузпи.

При тях Иван Ракитич вкара решителният удар, докато пропуски за руснаците направиха Фьодор Смолов и Марио Фернандес.

Първото полувреме бе изненадващо открито, като и двата отбора се опитваха да играят красив футбол. Имаше доста атаки и пред двете врати, като хърватите атакуваха предимно по дясното крило.

Там много опасни центрирания правеше Шиме Върсалко, но Манджукич и Перишич не можеха да засекат добре топката. Дзюба и Черишев пък бяха много активни пред другата врата и именно двамата изработиха първия гол.

Дзюба успя да укроти далечно подаване и намери на скорост Черишев. Халфът напредна през центъра и с прекрасен удар от дъгата пред наказателното поле не остави никакви шансове на Даниел Субашич - 1:0 за Русия. Това бе 4-ти гол на Черишев в турнира, с което изравни Кристиано Роналдо и Ромелу Лукаку.

Хърватите натиснаха до края на първата част и успяха да изравнят резултата в 40-та минута. При една контраатака Марио Манджукич проби в наказателното поле през лявото крило, стигна почти до аутлинията и върна към границата на вратарското поле към Андрей Крамарич. Нападателят на Хофенхайм изпревари защитниците на руснаците и с глава насочи топката във вратата на Игор Акинфеев - 1:1.

След почивката двата отбора понамалиха темпото, мислейки предимно да не допуснат гол. Все пак след час игра Хърватия имаше златен шанс. Иван Перишич дебнеше около точката на дузпата и дочака момента. Руснаците не успяха да изчистят добре една топка, Перишич я намери от воле с десния си крак и тя тръгна застрашително към мрежата. В последния момент обаче се отклони в страничната греда, след което се разходи по голлинията и излезе. Гол така и не падна.

Последваха силни минути на хърватите, в които Модрич, Манджукич и дори Върсалко опитаха удари. Домакините обаче поставяха телата си на пътя на топката и не у позволяваха да стигне до Анкинфеев.

В 72-та минута и “Сборная” имаше голям шанс. Фернандес центрира от дясното крило и намери Ерохин сам на границата на вратарското поле. Халфът стреля с глава, но не успя да улучи вратата. Така логично се стигна до продължения. Втори пореден мач, в който и двата отбора ще играят допълнителни минути.

В тях треньорът на Хърватия Златко Далич трябваше да вземе сериозно решение, тъй като трима негови футболисти се оплакаха от болки - вратарят Субашич, защитникът Върсалко и нападателят Манджукич. В крайна сметка напусна Върсалко, а на негово място влезе Ведран Чорлука, който малко по-късно щеше да се превърне в герой за тима си.

Преди това обаче руснаците имаха страхотен шанс. В стотната минута Ловрен сбърка при изнасянето на топката и Головин и Смолов останаха сами срещу Чорлука, който понатисна нападателя. Смолов падна в наказателното поле, но главният съдия Сандро Ричи не свири дузпа. Миг по-късно Хърватия получи правото да изпълни ъглов удар.

Модрич центрира и намери на точката Домагой Вида, който с глава насочи топката към левия ъгъл на Игор Акинфеев. В последния момент Чорлука посегна към топката и излъга допълнително стража на домакините - 2:1 за Хърватия.

До края Русия натисна с всички сили, но стрхаотни изяви на вратата, дори на куц крак, имаше Даниел Субашич. Стражът на хърватите отрази мощен удар на Кузяев, а след това и много опасно центриране на Фьодор Смолов.

Така се стигна до 115-та минута, когато Пиварич игра с ръка пред наказателното си поле. Свободният удар бе изпълнен от Алан Дзагоев, който качи топката на главата на Марио Фернандес. Натурализираният защитник се пребори с Марио Манджукич и с глава насочи топката зад Субашич - стражът на Хърватия нямаше никакви шансове.

Русия можеше да направи и пълен обрат. В 119-та минута Роман Зобнин стреля мощно от 25 метра, но Субашич се намеси отново авторитетно и успя да отрази. В крайна сметка се стигна до изпълнението на дузпите!