Хърватия достигна своя първи исторически финал на Мондиал, след като надви Англия с 2:1 след продължения в 1/2-финална среща от големия турнир, която се игра на "Лужники" в руската столица Москва.

Трипиър даде аванс на "Трите лъва" след прекрасен удар от фаул още в 5-ата минута, но Перишич възстанови равенството в 68-ата минута и върна надеждите на "шахматистите", че могат да сторят нещо голямо.

В крайна сметка редовното време завърши при реми и се стигна до две продължения от по 15 минути, а четири минути след началото на второто продължение Манджукич хвърли хърватските фенове на стадиона в екстаз.

Така Хърватия ще играе срещу Франция в спор за титлата.

До момента най-доброто постижение на страната на световни финали бе 1/2-финалното класиране през 1998 година във Франция.

Срещата започна по най-добрия възможен начин за англичаните и още в 5-ата минута те стигнаха до попадение.

Трипиър отправи фантастичен удар от фаул малко преди дъгата и матира противниковия страж, за да даде аванс на родината си.

През следващите минути англичаните бяха отборът, който владееше инициативата, и създадоха няколко доста опасни атаки.

Все пак и Хърватия опита нещо интересно и в 19-ата минута Перишич опита силен удар от дистанция, но Пикфорд улови без проблем.

Две минути след това Ребич се озова на добра позиция и опита да стреля, но в последния момент ударът му бе блокиран.

В 31-ата минута Кейн бе на косъм да вкара от близка дистанция, но реферът вдигна флага за засада, макар че такава всъщност изобщо нямаше.

В 33-ата минута удар на Ребич с левия крак бе спасен от Пикфорд, който запази вратата си суха в тази ситуация.

Малко преди края на полувремето Лингард изпробва късмета си от границата на наказателното поле, но за негово съжаление топката премина покрай вратата.

Второто полувреме започна с доста добро темпо на игра, но през първите минути от него нямаше интересни положения пред двете врати.

В 60-ата минута Кейн бе на косъм да засече едно страхотно центриране във вратата на противника, но в крайна сметка Ловрен се намеси прекрасно и предотврати чист гол.

Малко след това Ракитич пробва воле от дистанция, но топката премина много високо над вратата.

В 64-ата минута Стърлинг проби в наказателното поле, но загуби контрол и падна в близост до противниковия страж, а това бе доста добър шанс за британците.

Броени минути след това Перишич пробва удар от границата на наказателното поле, а Уокър се намеси прекрасно и предотврати чист гол, след като блокира топката.

В 68-ата минута Перишич успя да изравни резултата, след като засече с крак фантастично центриране на Върсалко.

Точно пет минути след това Перишич можеше да направи обрата в мача факт, но ударът му се отби в страничната греда.

Постепенно англичаните успяха да поизравнят играта през следващите минути, но до чисто положения така и не се стигна.

В 83-ата минута Манджукич стреля от много трудна позиция, но Пикфорд бе на мястото си и улови удара му.

До края нямаше повече голове и се стигна до две продължения от по 15 минути. В средата на първото след удар с глава на Трипиър, Върсалко изчисти топката пред голлинията и предотврати чисто попадение.

В края на първото продължение Манджукич бе на косъм да направи обрата в мача пълен, но Пикфорд направи феноменално спасяване след неговия удар от близка дистанция.

Две минути след началото на второто продължение Брозович отправи много коварен удар, който обаче премина встрани вратата.

В 109-ата минута Манджукич се измъкна зад отбраната на противника и с безкомпромисен удар направи обрата в мача пълен, а до самия край нямаше повече попадения.

ХЪРВАТИЯ – АНГЛИЯ 2:1