Галерия

Русия сътвори поредната сензация на Мондиал 2018, елиминирайки един от големите фаворити Испания след изпълнение на дузпи. Редовното време и продълженията завършиха 1:1.

Сборная изигра много прилично първо полувреме на стадион "Лужники", в което имаше лек териториален превес, но пък си вкара автогол чрез Сергей Игнашевич.

Постепенно напористите руснаци наложиха волята си и спечелиха дузпа, реализирана по хладнокръвен начин от Артьом Дзюба. Интересното е, че първият точен удар на Ла Фурия в срещата дойде едва след изравнителния гол на техния съперник.

През втората част Испания рязко вдигна оборотите и владеенето на топката достигаше 75% в тяхна полза, но липсваха чистите голови положения. Пет минути преди края Акинфеев се намеси два пъти в рамките на секунди след удари на Иниеста и Аспас.

Така мачът влезе в продължения, в които не се случи нищо интересно и дузпите трябваше да определят победителя. Там Акинфеев стана герой за руснаците, спасявайки дузпите на Коке и Аспас.

Как се разви мачът по минути, прочетете ТУК!

И двата отбора направиха куп грешки в акциите си в първите минути, като домакинът на турнира имаше нужда от известно време, за да успее да влезе в мача и да изнесе играта отвъд центъра на терена.

Малко след изтичането на десетина минути обаче студен душ заля повечето зрители по трибуните, защото затиснатият от Серхио Рамос опитен бранител на Сборная Сергей Игнашевич вкара топката в собствената си врата след центриране отдясно.

В средата на първата част се стигна до няколко балонни центрирания в наказателното поле на световния шампион от 2010 година, но офанзивните футболисти на Русия нямаха ясна идея как точно да застрашат пазената от Давид Де Хеа врата.

Десетина минути преди почивката продължителната руска атака беше завършена от Александър Головин, но неговият техничен фалцов удар мина леко встрани от десния страничен стълб.

Малко след това домакинът на Мондиал 2018 получи дузпа заради игра с ръка на Жерард Пике в наказателното поле. Артьом Дзюба пое отговорността и не сбърка, матирайки Де Хеа с хладнокръвен удар в десния ъгъл.

Едва секунди преди почивката испанците сътвориха две бързи и смислени атаки, които бяха завършени от Диего Коста. В първия случай той не уцели вратата от малък ъгъл, а след това Акинфеев улови спокойно.

Испания рязко вдигна оборотите след почивката и играта се водеше дълго време почти изцяло в половината на техния опонент. Диего Коста отправи неточен удар, а след това хубав пробив на Иско беше блокиран.

Към средата на втората част темпото на игра леко спадна заради честото накъсване, въпреки превъзходството на иберийците по отношение притежанието на топката. Селекционерът на Русия Черчесов вече бе направил трите си смени, изваждайки от игра голмайстора Дзюба.

Четвърт час преди края на редовното време испанците вече обградиха наказателното поле на своя достоен съперник, който се отбраняваше смело с дружни усилия.

В 85-ата минута влезлият като резерва Андрес Иниеста изправи на нокти руските фенове, след като стреля майсторски около дъгата, но Акинфеев спаси. Другата резерва Яго Аспас опита добавка, но стражът на символичните гости в този мач отново се намеси блестящо. В последната минута Рамос стреля неточно с глава.

В първото от двете продължения Испания продължи да бъде по-активният отбор, но едва в стотната минута точния удар на Асенсио накара зрителите да реагират. Акинфеев обаче следеше ситуацията и улови спокойно.

Родриго можеше да отбележи в 110-ата минута на срещата, но неговият удар отблизо беше спасен.Малко по-късно иберийците имаха претенции за дузпа, но такава не беше отсъдена. Логично мачът приключи и дузпите трябваше да определят кой да продължи към четвъртфиналите.

Големият герой за своите стана вратарят Игор Акинфеев, който спаси ударите от бялата точка на Коке и Яго Аспас, докато нито един от момчетата на Черчесов не сбърка.

Испания - Русия 1:1 след 120 минути

1:0 Сергей Игнашевич - 12', автогол
1:1 Артьом Дзюба - 41', дузпа