Галерия

Белгия постигна най-големия успех в историята си, надигравайки Англия с 2:0 в мача за третото място на световното първенство по футбол в Русия.

"Червените дяволи" нанесоха ранен удар още при първата опасна атака в срещата, когато Тома Мюние засече центрирането на Насер Чадли около границата на малкия пеналт.

И двата отбора демонстрираха голямо желание в офанзивен план, но така и не можеха да се надхитрят с чисто голово положение. На два пъти сам срещу вратаря оставаше Ромелу Лукаку, но и в двата случая той не си спираше топката добре.

Англичаните натиснаха сериозно в заключителната част на мача, но в 82-ата минута бяха нокаутирани от Еден Азар, който завърши майсторски след брилянтен пас на Де Бройне.

Как се разви мачът по минути, вижте ТУК!

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/NXzbNRr4_SE" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/gk7cr2-gC7g" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

Момчетата на Роберто Мартинес откриха резултата на стадион "Санкт Петербург" още в четвъртата минута, когато Насер Чадли центрира отляво и най-съобразителен в наказателното поле се оказа Тома Мюние. Последният засече топката от движение и не остави шансове на английския вратар.

Вече бяха изминали десетина минути, когато Джордан Пикфорд спаси удара на оставения напълно непокрит Кевин Де Бройне в наказателното поле. Получи се лек рикошет, но стражът на "Трите лъва" реагира прекрасно.

В средата на първата част се стигна и до много опасен удар от паднала позиция на Хари Кейн, но кълбото прелетя покрай левия страничен стълб при първата добра възможност на островитяните в срещата.

После белгийците имаха две интересни акции, при една от които Тоби Алдервейрелд стреля много опасно и ефектно от въздуха, но малко над напречната греда. В заключителната част на първото полувреме и двата отбора не рискуваха достатъчно, като срещата дори имаше тренировъчно темпо на игра.

При първата интересна атака след почивката Хари Кейн не успя да засече прострелното центриране на Лингард, а на отсрещната врата Лукаку не си спря топката след невероятния скрит пас на Кевин Де Бройне, който остави Ромелу сам срещу вратаря.

Двайсетина минути преди края на редовното време Ерик Дайър копна над падналия Тибо Куртоа, но точно пред голлинията Тоби Алдервейрелд успя да изчисти и да спаси своите от сигурно попадение.

Англичаните натиснаха своя опонент и имаха поредица от точни, но слаби удари. Малко след това Белгия контраатакува и Мюние завърши бързата акция на своите с фантастичен изстрел от въздуха, но Пикфорд спаси атрактивно.

В 82-ата минута хитрите белгийци нанесоха втори удар. Един от най-добрите на терена Кевин Де Бройне отново хвърли разкошен пас, но този път адресатът Еден Азар показа класа, за разлика от Лукаку в предишните случаи. Асът на Челси излезе сам срещу Пикфорд и го простреля с точен удар в долния ляв ъгъл.

До края на двубоя не се случи нищо интересно и белгийците заслужено се поздравиха с третото място на мондиала, на който за втори път надвиха "Трите лъва".

Белгия - Англия 2:0

1:0 Тома Мюние - 4'

2:0 Еден Азар - 82'

Белгия: Куртоа, Алдервейрелд, Компани, Вертонген, Мюние, Витцел, Де Бройне, Тилеманс (Дембеле - 78'), Чадли (Вермаелен - 39'), Азар, Лукаку (Мертенс - 60')

Англия: Пикфорд, Стоунс, Магуайър, Роуз (Лингард - 46'), Трипиър, Дайър, Джоунс, Делф, Лофтъс-Чийк (Али - 84'), Стърлинг (Рашфорд - 46'), Кейн