Белгия се класира за четвъртфиналите на Световното първенство след невероятна драма и победа с 3:2 над Япония. Азиатците бяха на път да шокират един от фаворитите за титлата с два бързи гола на Генки Харагучи (48) и Такаши Инуй (52). “Червените дяволи” обаче не спряха да атакуват след това и чрез Ян Фертонген (69) и Маруан Фелайни (74) стигнаха до равенството. В 4-та минута на даденото продължение Насер Чадли завърши бърза контраатака и донесе победата на тима си.

С нея Белгия се класира за четвъртфиналите, където ще се изправи срещу Бразилия. По-рано днес южноамериканците победиха с 2:0 Мексико.

Първото полувреме бе доста равностойно, като белгийците се стараеха да водят играта. Японците обаче бяха много добре групирани и с бързи контраатаки опитваха да изненадат съперника си. В тези минути страхотни изяви имаше Мая Йошида, който само за първите 45 минути направи цели 10 изчиствания. “Червените дяволи” пък играха 28 пъти с топката в наказателното поле на противника.

Въпреки по-добрата игра на Белгия, гол така и не падна. В края на полувремето пък азиатците дори можеха да водят в резултата. В 44-та минута Нагатомо центрира остро, Юя Осако опита да спре топката, но я отклони към вратата. Тибо Куртоа бе изненадан и първоначално изпусна топката. Тя тръгна към вратата, но Куртоа все пак я хвана в ръцете си миг по-късно.

Втората част започна вихрено и повече от шокиращо. Само три минути след подновяването на играта Япония хвана белгийците на контраатака. Генки Харагучи получи страхотен извеждащ пас от Шибасаки и с удар по диагонала простреля Куртоа за 1:0.

“Червените дяволи” можеха да изравнят много бързо, след като в ответната атака Еден Азар стреля в гредата след хубав пас на Дрис Мертенс. Вместо това в 52-та минута Япония нанесе втори нов звучен удар. Такаши Инуй стреля от около 25 метра и не остави никакви шансове на Куртоа - 2:0.

До края на редовното време играта се водеше предимно в половината на “самураите”. В 62-та минута Лукаку можеше да намали, но от чиста позиция прати топката с глава на сантиметри от гредата. Наставникът на Белгия Роберто Мартинес опита промяна, пускайки в игра Насер Чадли и Маруан Фелайни. Това даде импулс на белгийците, които в 69-та минута намалиха.

При поредното разбъркване в наказателното поле на Япония Ян Фертонген стреля с глава и насочи топката към далечния ъгъл. Параболичното изпълнение изненада Еджи Кавашима, който остана под топката - 1:2. Останаха съмнения, че защитникът е опитал да подаде топката към свой съотборник, но това нямаше значение.

Последва пропуск на Де Бройне, а в 74-та минута Белгия изравни. Еден Азар центрира от лявото крило, а Фелайни направи 2:2 със специалитета си - гол с глава. Халфът не остави никакви шансове на японците в борбата за високата топка и я насочи в мрежата зад Кавашима.

Стражът на Япония направи няколко невероятни спасявания след удари на Чадли, Лукаку и Азар. В 83-та минута пък Кейсуке Хонда можеше да нарани егото на белгийците за трети път, но не успя да промуши топката от чиста позиция. Така се стигна до 4-та минута на даденото продължение. Японците изпълниха ъглов удар, но топката бе уловена от Куртоа.

Вратарят на Белгия даде началото на бърза контраатака, преминала през Де Бройне и Мюние. Защитникът центрира от дясното крило, Лукаку много технично остави топката зад себе си, а там дебнеше Насер Чадли. Халфът от близо нямаше как да сбърка и прати Белгия на четвъртфиналите.