Райо Валекано шокира могъщия Реал Мадрид, като го победи с 3:2 в последен мач от 13-ия кръг на Ла Лига.

Скромният столичен тим игра много силно, като разчиташе на агресия и скорост, за да постигне знаменит успех срещу шампионите, който бе едва втори в последните 21 мача между съперниците, от които Реал имаше 19 победи.

Райо поведе, след това допусна обрат, но стигна до равенството още преди почивката. След нея пребита дузпа даде възможност на домакините да стигнат до решаващия трети гол и да съберат 21 точки, изкачвайки се на 8-о място.

Шампионите останаха втори с 32, на 2 от Барселона, след като записаха много слабо представяне и определено не заслужаваха да спечелят.

Карим Бензема отново липсваше за шампионите заради мускулна травма, Кроос и Рюдигер също ги нямаше, а шокът за тях стана пълен в 5-ата минута, когато Райо вкара. Франсиско Гарсия проби отляво към наказателното поле и подаде към Комесаня, който от въздуха стреля отлично и даде преднина на домакините, хвърляйки феновете им в екстаз.

Райо действаше уверено и в 8-ата минута Оскар стреля, но над вратата. Реал изглеждаше объркан. След  неточен шут на Валверде, Винисиус получи жълт картон, сдърпвайки се със съперник.

Пчеличките продължиха да бъдат активни и агресивни и Реал изпитваше големи и неочаквани трудности. Грешен пас на Модрич от лесна ситуация сякаш олицетвори представянето на гостите в първата четвърт от сблъсъка.

Райо остана опасен и в 30-ата минута Куртоа трябваше да спасяве удар на Паласон. Няколко минути след това Реал поиска дузпа за едно падане на Асенсио, но реферът не се впечатли. Малко по-късно обаче, ВАР прегледа положението и в крайна сметка съдията промени мнението си и отсъди дузпа за ужас на домакините. Може би обаче наистина имаше препъване от защитника. Модрич стреля в средата на вратата и направи 1:1.

Това се оказа важно, защото само 4 минути по-късно Реал вече водеше. Асенсио изпълни корнер, защитата на Райо заспа и Едер Милитао отклони с глава във вратата. Всичко за Реал изглеждаше наред.

Само че не бе така. В 44-ата минута Райо атакува, шампионите не успяха да изчистят и топката се задържа в наказателното им поле, Алваро Гарсия стигна до нея и стреля силно отляво, Куртоа отклони, но не успя да избие и кълбото спря в мрежата му. Така след атрактивно полувреме с 4 гола, паузата дойде при 2:2.

Малко след подновяването на играта Реал имаше добра възможност да вкара отново, но Родриго стреля неточно при контраатака. Райо обаче отговори с опасно центриране, блокиран удар и продължаваше да успява да притеснява съперника. L 59-ата минута Камейо стреля неточно с глава след центриране отляво.

Райо продължи да играе добре и Фран Гарсия стреля много опасно отдалеч, но Куртоа изби влизащата под гредата топка. Реферът обаче не видя това и отсъди удар от вратата, което вбеси треньора на домакините Андони Ираола, които реагира бурно и съдията го изгони.

В 64-ата минута домакините бурно поискаха дузпа за игра с ръка на Карвахал и повторенията показаха, че такава определено има. Съдията отиде да прегледа положението отново и логично отсъди дузпа.

Драмата обаче стана пълна, тъй като Оскар Трехо изпълни лошо и Куртоа спаси, а топката бе изчистена. Впоследствие обаче се оказа, бе белгиецът не е поне с единия си крак на голлинията и арбитърът нареди преизпълнение, което този път Трехо вкара за 3:2.

Към 70-ата минута притежанието на топката бе 55-45% за Райо и това определено казваше много. Домакините наистина играеха страхотно, а Реал не можеше да организира добри положения и времето минаваше. Анчелоти направи няколко смени в опит отбора му да се спаси от загубата.

В 90-ата минута шампионите пропуснаха златна възможност. Асенсио подаде отлично отляво и Родриго засече от чиста позиция, но прати топката над целта от 5-6 метра. Наистина голям пропуск! Съдията обаче даде 8 минути продължение, в които напрежението за Райо бе голямо, но домакините все пак оцеляха и полудяха от радост след знаменитата победа.

Райо Валекано – Реал Мадрид    3:2

1:0    Комесаня 5
1:1    Модрич 37 дузпа
1:2    Милитао 41
2:2    Алваро Гарсия 44
3:2    Оскар Трехо 67 дузпа

Райо Валекано: Димитриевски, Балиу, Лежун, Катена, Фран Гарсиа, Оскар Валентин, Комесаня (79 Сис), Паласон (88 Чавариа), Трехо (71 Унай Лопес), Алваро Гарсиа (88 Салви), Камейо (88 Фалкао)
Реал Мадрид: Куртоа, Карвахал (85 Лукас Васкес), Милитао, Алаба, Менди (85 Начо), Валверде, Чуамени (69 Камавинга), Модрич (79 Мариано Диас), Асенсио, Родриго, Винисиус