Дания разгроми Русия с 4:1 в последния си мач от груповата фаза и продължава към 1/8-финалите на Евро 2020. Преди този кръг "червеният динамит" нямаше спечелена точка и излизането от групата изглеждаше като невъзможна мисия.

Селекцията на Каспер Хюлманд предложи много качествен футбол на стадион "Паркен" и не остави съмнение в по-голямата си класа спрямо днешния съперник.

Микел Дамсгор (38‘) се разписа през първото полувреме, а попадения на Юсуф Поулсен (59‘), Андреас Кристенсен (79‘) и Йоаким Меле (82‘) донесоха изразителния успех на Дания. За "Сборная" Артьом Дзюба (70‘) отбеляза единствения гол от дузпа.

Трудното начало на надпреварата и двете загуби – от Финландия и Белгия, не сломиха "червения динамит" и ето че с една победа и по-добри показатели от своите конкуренти, Дания излиза на второ място в своята група "B".

Белгия направи услуга на скандинавците, след като се наложи над Финландия с 2:0 и ги остави зад датчаните, а катастрофалната загуба за Русия означава, че отборът на Станислав Черчесов приключва участието си на Евро 2020.

На осминафиналите Дания ще се изправи срещу отбора на Уелс на 26 юни на "Йохан Кройф Арена" в Амстердам.

Очаквано датчаните започнаха срещата по-активно, с оглед търсенето на задължителна победа срещу Русия. Футболистите на Каспер Хюлманд обаче трудно стигаха до противниковата врата.

"Сборная" имаше възможността да открие резултата още с първото си по-интересно положение в половината на "червения динамит". Головин получи топката в центъра на терена, напредна на скорост и след няколко залъгващи действия срещу двама защитници на Дания нанесе удар, който обаче попадна право в тялото на Каспър Шмайхел.

Малко преди да измине половин час игра символичните гости, които всъщност "гостуват" на собствения си стадион, отговориха с опасен изстрел от далечно разстояние на Хойберг, но кълбото профуча на сантиметри от десния страничен стълб на руската врата.

По-активната игра на датчаните даде резултат в 38-ата минута. Микел Дамсгор получи топката на дъгата на пеналтерията и без да се поколебае стреля по перфектен начин. Ударът му попадна в горния ляв ъгъл, а Матвей Сафонов нямаше какво да направи освен да изгледа как кълбото влиза в мрежата зад него – 0:1.

3 по-късно Вестегор засече центриране от ъглов удар, но стреля неточно. Дилейни се оказа на пътя на топката, но остана под нея и не успя да нанесе качествен изстрел.

Първите минути след почивката се развиха равностойно, като датчаните преминаха в изчакващ режим и дебнеха грешка на противника.

Именно такава дойде в 59-ата минута. Юсуф Поулсен получи страхотен подарък от Роман Зобнин, който се опита да върне кълбото към своя страж. Там обаче дебнеше нападателят, който пресече подаването и без проблем реализира на опразнената врата – 0:2.

10 по-късно руснаците получиха възможност да изпълнят дузпа, след като Дивеев фаулира Артьом Дзюба в собственото си наказателно поле, а главният рефер Клеман Тюрпен не се поколеба да посочи бялата точка.

Именно Дзюба застана зад топката и с удар в центъра намали изоставането на своя отбор.

В 79-ата минута Андреас Кристенсен отново увеличи преднината на Дания на два гола. 25-годишният бранител нанесе страхотен удар от движение извън наказателното поле, който матира стража на руснаците. Преди това Матвей Сафонов успя да отрази изстрел на Брайтуайт, но в тази ситуация остана без никакви шансове за намеса.

Само след 180 секунди Йоаким Меле направи резултата още по-изразителен. "Червеният динамит" организира мълниеносна контраатака, която завърши с красиво попадение на играча на Аталанта в долния десен ъгъл.

Русия – Дания 1:4

0:1 – Дамсгор 38‘

0:2 – Поулсен 59‘

1:2 – Дзюба 70‘ (дузпа)

1:3 – Кристенсен 79‘

1:4 – Меле 82‘

Русия: Сафонов, Фернандес, Дивеев, Джикия, Кудряшов (Караваев - 67'), Кузяев (Мухин - 67'), Зобнин, Оздоев (Жемалетдинов - 61'), Миранчук (Соболев - 61'), Головин, Дзюба

Дания: Шмайхел, Кристенсен, Кяер, Вестергор, Вас (Ларсен - 60'), Хойберг, Дилейни (Йенсен - 86'), Меле, Брайтуайт (Корнелиус - 85'), Дамсгор (Норгор - 72'), Поулсен (Долберг - 60')