Испания унижи Словакия в последния си мач от груповата фаза на Евро 2020. "Ла Фурия" постигна категорична победа с 5:0 на стадион "Ла Картуха" в Севиля.

Мартин Дубравка си отбеляза куриозен автогол в 30-ата минута, а в последните секунди на първото полувреме Лапорт (45+3‘) удвои преднината на своя отбор. След почивката испанците не спряха да атакуват и реализираха нови 3 попадения чрез Пабло Сарабия (56‘), Феран Торес (67‘), както и нов автогол – този път на Юрай Куцка (71‘).

Това е първа победа за испанците на Евро 2020, след като в предните два мача завършиха наравно с Швеция (0:0) и Полша (1:1).

Селекцията на Луис Енрике тотално надигра своя съперник днес, като през първата част не му позволи дори да отправи удар по посока вратата на Унай Симон.

Добрата новина за треньора на "Ла Фурия" беше завръщането в игра на капитана Серхио Бускетс, който преболедува коронавирус и пропусна първите две срещи от групата.

На 1/8-финалната фаза Испания ще се изправи срещу Хърватия, докато отборът на Словакия напуска надпреварата заради лошата си голова разлика.

Срещата започна по-добре за отбора на Испания, който още от първата минута излезе в търсене на задължително попадение.

По-активната игра от футболистите на "Ла Фурия" доведе до дузпа в тяхна полза още преди да е изминал четвърт час игра. Коке беше фаулиран в противниковото наказателно поле, а след като разгледа ситуацията на ВАР, главният съдия посочи бялата точка.

Силно критикуваният Алваро Мората се нагърби с изпълнението, но Мартин Дубравка предугади ъгъла, в който ще бие испанският нападател, и се отчете със страхотна намеса.

В средата на първата част Мората нанесе страхотен удар от дъгата на наказателното поле, но последва още по-страхотна намеса на словашкия страж, който се справи с опасността пред вратата си.

Добрите му изяви под рамката обаче бяха заличени от куриозния автогол, който си отбеляза Дубравка в 30-ата минута. Сарабия отправи мощен удар в горната греда, при който топката отскочи високо. В опита си да боксира кълбото вратарят на символичните домакини го прати в собствената си мрежа.

В третата минута от добавеното време на първото полувреме Аймерик Лапорт удвои преднината на "Ла Фурия". Словашките футболисти не успяха да изчистят топката след корнер, а Дубравка отново действа неразчетено в наказателното поле.

Жерард Морено се възползва от това и центрира перфектно към Лапорт, който се извиси във въздуха и с добре насочен удар удвои преднината на Испания – 0:2.

Селекцията на Луис Енрике започна по-активно и след почивката, а това даде резултат в 56-ата минута. Футболистите организираха добра атака, която завърши с центриране на Жорди Алба отляво и точен удар на Пабло Сарабия – 0:3.

10 по-късно Испания отбеляза и четвърти гол. Педри и Сарабия взаимодействаха много добре помежду си, а последният намери Феран Торес, който още с първото си докосване прати топката във вратата на Мартин Дубравка.

Иберийците не спираха да атакуват и в 71-а минута стигнаха до 5-о попадение. Пау Торес стреля с глава от близко разстояние, а в опита си да изчисти топката Юрай Куцка също си отбеляза автогол.

До края на сблъсъка не последва нищо интересно и резултатът остана непроменен.

Словакия – Испания 0:5

0:1 – Дубравка 30‘ (автогол)

0:2 – Лапорт 45+3‘

0:3 – Сарабия 56‘

0:4 – Торес 67‘

0:5 – Куцка 71‘ (автогол)

Словакия: Дубравка, Пекарик, Шатка, Шкриняр, Хубочан, Куцка, Хромада (Лоботка – 46‘), Хараслин (Суслов – 69‘), Хамшик (Бенеш – 90‘), Мак (Вайс – 69‘), Дуда (Дуриш – 46‘)

Испания: Симон, Аспиликуета (Оярсабал – 77‘), Лапорт, Гарсия (П. Торес – 71‘), Алба, Педри, Бускетс (Тиаго – 71‘), Коке, Сарабия, Морено (Траоре – 77‘), Мората (Ф. Торес – 66‘)