Уникален сблъсък с голове, драма, емоции и много футболни моменти предложи последният важен мач от груповата фаза на мондиала в Катар.

Швейцария удари Сърбия в истински трилър. "Кръстоносците" треснаха 3:2 "плавите" в мач от група G.

Сърбия се нуждаеше от задължителна победа, за да продължи напред, докато на Швейцария й стигаше  равенство, стига Камерун не победи Бразилия в другия двубой от групата.

След победата Швейцария остана на второ място с 6 точки. Сърбия е последна с една.

На 1/8-финала "кръстоносците" ще играят с Португалия.

Шакири даде аванс на Швейцария в 20-ата мин. Седем по-късно Митрович изравни. Влахович обърна мача с нов гол за "плавите" в 35-ата. В края на първата част Емболо отново върна паритета в срещата. В 49-ата мин. Фройлер заби трето попадение във вратата на сърбите.

Първото полувреме премина на един дъх. Не бяха изминали и 20 секунди и Швейцария можеше да открие резултата.

Шут на Гранит Джака бе блокиран от сръбски бранител. Топката се озова на чиста позиция у Емболо. Нападателят стреля, но кълбото се отби в тялото на стража на "плавите" Ваня Милинкович-Савич.

Топката се върна у Джака, но шутът му отново бе отразен от вратаря на Сърбия.

В 5-ата минута Миленкович засече с глава центриране от корнер, но ударът му мина малко встрани от дясната греда на Грегор Кобел.

Андрия Живкович стреля от над 25 метра, но туповния му шут срещна десния страничен стълб на стража на "кръстоносците".

Резултатът бе открит от Шакири в 20-ата мин.

Родригес проби по лявото крило. Павлович не изчисти топка добре и тя се озова у Мохамет Соу. Полузащитникът видя свободния Шакири вдясно от него и веднага му подаде. А швейцарската звезда порази вратата на Милинкович-Савич с хубав шут и не остави шансове на стража на Сърбия.

Само 7 минути трая радостта на "кръстоносците". Александър Митрович засече с глава марково центриране на Душан Тадич и с виртуозно изпълнение изравни.

Шакири имаше шанс да върне аванса за родината си, но от чиста позиция пропусна.

Играчът на "Чикаго Файър" бе изведен от съотборник на стрелкова позиция зад гърба на защитата на Сърбия, но ударът му излезе в аут.

Душан Влахович обърна изцяло резултата. Сръбската звезда, която играе в "Ювентус" матира Кобел с техничен шут в 35-ата мин.

Швейцарците сбърнаха при изнасянето на топката в центъра на терена. Това доведе до контраатака на Сърбия. Топката стигна до Тадич, който пусна извеждащ пас към Душан Влахович. Мегазвездата на "плавите" с премерен шут ниско по земята разпечата Кобел.

В края на полувремето Бреел Емболо възстанови равенството. Швейцария разигра добре. Топката стигна до Силван Видмер, който с прекрасно центриране намери оставения сам в наказателното поле Емболо. А швейцарският голаджия от няколко метра нямаше проблем да отбележи втория си гол на мондиала.

Второто полувреме започна като първото. Не бяха изминали и 4 мин, а в срещата имаше нов обрат. Швейцария отново излезе напред след гол на Ремо Фройлер.

Опорният халф с мощен шут от близка дистанция щеше да скъса мрежата на Милинкович-Савич.

Шакири центрира в наказателното поле. Там Рубен Варгас отклони технично с пета към точката за дузпа, където Фройлер прониза сръбската врата.

В средата на втората част швейцарците можеха да решат всичко. Емболо получи на 5 метра срещу вратата, ала шутът му не намери целта.

В 65-ата минута Александър Митрович бе леко задържан в наказателното поле. Сърбинът веднага се строполи на земята и поиска дузпа. Реферът от Аржентина Фернандо Рапалини обаче показа, че няма нищо и играта продължи.

Сърбите натискаха в последната част на срещата, но опитите им да обърнат да дадоха резултат.

В последната минута на редовното време Швейцария организира чудесна контраатака. Резервата Кристиан Фаснахт бе изведен в наказателното поле и стреля, но вратарят Милинкович-Савич спаси.

Дълбоко в добавеното време най-очакваното се случи - двата тима си спретнаха меле. Най-активни в разправията и хващането за гушите бяха Митрович за Сърбия и Джака за Швейцария. Въпреки това съдията охлади страстите, след като показа няколко жълти картона.

Сърбия - Швейцария 2:3

Голмайстори: 0:1 Шакири (20); 1:1 Митрович (27); 2:1 Влахович (35); 2:2 Емболо (44); 2:3 Фройлер (49)

Стартови състави:

Сърбия: 23. Ваня Милинкович-Савич – 4. Никола Миленкович, 5. Милош Велкович, 2. Страхиня Павлович - 14. Андриа Живкович, 16. Саша Лукич, 20. Сергей Милинкович-Савич, 17. Филип Костич - 10. Душан Тадич (к) - 9. Александър Митрович, 18. Душан Влахович

Швейцария: 21. Грегор Кобел – 3. Силван Видмер, 5. Мануел Аканжи, 22. Фабиан Шер, 13. Рикардо Родригес – 8. Ремо Фройлер, 10. Гранит Джака - 23. Джердан Шакири, 15. Мохамет Соу, 17. Рубен Варгас – 7. Бреел Емболо