Милтиадис Тентоглу (Гърция) защити олимпийската си титла на скок дължина на лекоатлетическия турнир на Игрите в Париж.
26-годишният Тентоглу, който е и настоящ световен и европейски шампион, триумфира на финала с 8.48 метра.
Така възпитаникът на българския треньор Георги Помашки стана вторият състезател в историята с повече от една олимпийска титла на скок дължина при мъжете след легендата Карл Люис (САЩ), който спечели четири поредни в Лос Анджелис 1984, Сеул 1988, Барселона 1992 и Атланта 1996.
Помашки е личен наставник на Тентоглу от 2017 година, а под негово ръководство роденият в Солун скачач заслужи общо 11 златни медала от големи състезания - два олимпийски, един от световно първенство на открито и още два на закрито, както и по три от Европейски шампионати на открито и на закрито.
Гъркът беше много стабилен във финала, като направи пет поредни скока над 8.24 метра, а след като вече си беше осигурил титлата, направи неуспешен последен шести опит.
Световният вицешампион Уейн Пинок взе среброто с 8.36 метра, но отново беше изпреварен от Тентоглу, както и на Мондиала в Будапеща през миналата година. Той стана едва вторият състезател от Ямайка в историята с олимпийски медал на скок дължина след Джеймс Бекфорд, който също завърши втори на Игрите в Атланта 1996.
Световният вицешампион в зала и европейски вицешампион на открито Матиа Фурлани се нареди трети с 8.34 метра и донесе първо отличие на Италия в скока на дължина от 40 години. Той е и вторият представител на страната, който печели олимпийско отличие в дисциплината след единствения до днес бронз на Джовани Еванджелисти от Лос Анджелис 1984.
Българският скачач Божидар Саръбоюков отпадна в квалификациите. Дебютиралият на Олимпиада Саръбоюков завърши 14-и в крайното класиране със 7.87 метра в пресявките.
крайно класиране, лека атлетика, скок дължина, мъже:
1. Милтиадис Тентоглу (Гърция) - 8.48 метра
2. Уейн Пинок (Ямайка) - 8.36
3. Матиа Фурлани (Италия) - 8.34
- - -
14. БОЖИДАР САРЪБОЮКОВ (БЪЛГАРИЯ) - 7.87 (в квалификациите)
Снимка: БГНЕС







Радев даде голяма заявка за космическия и отбранителен център в Доброславци
В "Денят ON AIR" на 6 юли от 19:15 часа: За строителството на магистралите, Националната детска болница и подмяната на лифтовите съоръжения
Затъмнението между 10 и 16 август носи късмет: Най-благоприятният ден за всяка зодия
Разкриха тайните на уникалния саркофаг край Перперикон
“Шалом”: Всяка проява на антисемитизъм да бъде осъждана и заклеймявана
Първите валежи през август няма да напълнят сухите реки в Европа
Пожар в склад на пловдивски завод, РИОСВ следи въздуха
Nissan Qashqai измина близо 2000 км с един резервоар
Тази част може да се износи до 120 000 км и ремонтът не е евтин
Изоставена Honda натрупа 30 400 евро неплатени такси
Кратък тест решава дали може да работите в Toyota
Робърт Гарсия защити Zuffa Boxing: Дават шанс на бойците, който другите не дават
Кайла Харисън се завръща до края на годината, потвърди мениджърът ѝ
Ново голямо европейско признание за Мария Каваклиева
Впечатляващо представяне на българския национален отбор по УШУ в Грузия
Болест на Бехтерев – как храненето може да подпомогне контрола на заболяването?
МЗ предлага три главни дирекции да поемат дейностите на 28-те РЗИ
Как съкращенията на матката влияят върху имплантацията на ембриона?
Екипът на проф. Габровски вдигна на крака 15-годишен борец след тежка травма и парализа
Коментари
Напиши коментар23:34 | 6 авг 2024 г.
23:27 | 6 авг 2024 г.
Напиши коментар