Република Ирландия е на финалите на Евро 2016, след като тресна с 2:0 Босна и Херцеговина в Дъблин.

Както е известно, преди дни двата отбора извъртяха 1:1 в Зеница. Сега головете за Ейре мушна Джонатан Уолтърс (24 -дузпа и 70-а минута).

Като цяло домакините изцяло контролираха играта, надиграха босненците, забиха им две парчета и заслужено се класираха за финалите във Франция следващата година.

От своя страна гостите разочароваха, с нищо не показаха, че заслужават да са на европейско и не успяха да се класират за втори голям футболен форум след Мондиал 2014. Така Ейре е на Евро 2016.

Срещата в Дъблин започна с масирани атаки на домакините, които още в началото натиснаха здраво гостите, които се бяха барикадирали пред вартата си.

Така се стигна до 23-ата минута, когато бе свирена дузпа за Ейре. Зад топката застана Джонатан Уолтърс, който опъна мрежата на босненците за 1:0.

Гостите можеха веднага да изравнят, но звездата им Един Джеко пропуска да изравни. Последва нов шанс за Босна, но този път Харис Медунянин стреля в аут.

Минута преди края на полувремето домакините стигнаха до ново чисто положение. Робърт Брейди навърза отбраната на босненците и се озова на чиста позиция, но се засуети и бе блокиран.

Второто полувреме започна с положение за Босна, но Един Виска не успя да изравни. Това положение стресна домакините и те отново взеха инициативата.

Така се стигна до 70-ата минута, когато Джонатан Уолтърс направи 2:0 и реши срещата. Последваха спокойни минути, в които домакините владееха инициативата и не даваха никакъв шанс на гостите.

Едва към края Босна тръгна в нападение, но стигна единствено до една греда на Ведад Ибишевич. По този начин Ейре си взе победата и е на Евро 2016.

ЕЙРЕ - БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА 2:0

1:0 Уолтърс (24 - дузпа)
2:0 Уолтърс (70)

Ейре: Дарън Рандолф, Шеймъс Коулмън, Ричард Киъг, Киърън Кларк, Глен Уилън, Джеймс МакКарти, Роби Брейди, Уес Хуулахан, Джеф Хендрик, Дарил Мърфи, Джон Уолтърс;

Босна и Херцеговина: Асмир Бегович, Емир Спахич, Сеад Колашинац, Огнйен Вранйеш, Сенад Лулич, Ервин Зуканович, Един Цоцалич, Харис Медунянин, Миралем Пянич, Един Вишча, Един Джеко;