В Южна Америка има четири клуба, които носят името Ривър Плейт. Всичките имат обща история. Първи бе пристанищният тим от Монтевидео. Уругвайците бяха млади и бедни, но изпълнени със смели мечти. По стил наподобяваха англичаните, тичаха зад топката на доковете между преместването на контейнерите. През 1897 г. в Южна Америка футболът е игра на елита, нещо като полото и голфа днес и имаше нещо романтично в този порив на местните хамали да натрият носовете, побеждавайки „господата”.

Изкачването бе дълго и трудно. Предшественикът на уругвайската федерация не признава ФК Каганча, тъй като името не е английско. След прекръстването на ФК Лондон оправданието било, че в тима няма... англичани. Но дарсенерос, както и до днес е прозвището на отбора, не се отказали и през 1900 г. пробват с Ривър Плейт ФК на името на английския кораб, който им осигурявал работа – един от многото, плуващи из огромния естуар Ла Плата, образуван от сливането на реките Уругвай и Парана, където са разположени столиците Монтевидео и Буенос Айрес. Вече нямаше как да чуят „не”, след като вече бе признат отборът на местните креоли – Клуб Насионал де футбол (б.р. - днешния Насионал). Но те – богаташите, бяха допуснати веднага в елита, докато Ривър бе принуден да изкара 5 г. в абсурдни нискоразредни турнири, за да намери в крайна сметка заслуженото си място под слънцето през 1906 г.

В Монтевидео – едно име, два клуба

В началото отборът е използвал изцяло черни екипа. Заради незарасналите още рани от кървавата гражданска война се ражда и легендата как майката на един от основателите предложила да се откажат от траурния цвят и да го заменят с бяло и червено, което се превръща в запазена марка за всички клубове Ривър Плейт. Така цветовете на Националната партия (основната консервативна партия в страната, наричана още и Бялата партия) и на Партията Колорадо (на социалдемократите и умерените, или Червената партия) се обединяват завинаги.

Ривър Плейт започва да печели у дома (титлите през 1908, 1910, 1913 и 1914 г.), но и на международното поле. През април 1910 г. на легендарния „Парк Сентрал” бяло-червените посрещат многократния шампион на Аржентина Алумни (с 8 титли през аматьорската ера). Съперникът също играел в бяло-червено и затова уругвайците избират втория си екип, който е небесносин. Домакините надделяват с 2:1 в сблъсъка. Победата има голям отзвук и е толкова неочаквана, че когато на 15 август същата година в спор за реномираната Купа Липтън срещу Аржентина, Уругвай решава да излезе в същите цветове.

Така освен с успеха с 3:1 тимът получава „идентичността си за цял живот” по думите на един от южноамериканските историци. Защото в този ден благодарение на футбола без значение на пол, раса, идеология и религия в Уругвай се роди селесте. През 1929 г. Ривър Плейт ФК реално е разформирован, но успя да се прероди. През 1932 г. бе създаден Клуб Атлетико Ривър Плейт (б.р. - актуалният клуб), който наследи от предишния името и цветовете. Отборът завърши трети през сезон 2014-15 г. благодарение на Майкъл Сантос (22 г.), реализирал 21 гола. Следващата седмица дарсенерос ще дебютират за Копа Либертадорес срещу Универсидад де Чиле след 66 сезона в елита, а върхът са две втори места (последното през 2007-08 г.)

Гигантът от Буенос Айрес

Със същото вдъхновение за името и идентични цветове през 1901 г. в Буенос Айрес е основан най-прочутият Ривър Плейт. Този с рекордните 36 титли на Аржентина и първия записал требъл (титла, Копа Либертадорес и Междуконтинентална купа) през 1986 г. Световният клубен вицешампион за 2015 г., победен на финала с 3:0 от извънземните от Барселона, е в същото време и търговски гигант. Милионерите са в Топ 10 по генериран интерес в Южна Америка във Фейсбук и имат 1,3 млн. последователи в Туитър. Грандът от Буенос Айрес е и световна марка – през 2013 г. харизматичната бяла фланелка с диагонална червена лента бе избрана за най-красивата в света в анкетата на сп. Bleacher Report (САЩ).

Добре дошъл в отново в елита

„Носейки името Ривър Плейт, в цял свят ни познават заради аржентинците”, твърди Карлос Ортега, президент на парагвайския съименник. Клуб Ривър Плейт е основан е през 1911 г. в Асунсион. През 2016 г. тимът се завърна в елита, където има зад гърба си 73 участия. За последно Ривър Плейт бе сред най-силните преди 22 г., а падението бе през 2008 г., когато пропадна до Четвърта дивизия. Екипът е същият като на националния отбор – бяло-червено вертикално райе. Парагвайският Ривър Плейт държи рекорда за най-голяма победа в елита – 16:0 срещу Марте Атлетико през 1919 г. Тогава регистрира и върховото си класиране – второ място, на 3 т. от Серо Портеньо.

Внукът дебютант от Гуякил

Последният от династията спокойно може да се смята за внук. Еквадорският Клуб Депортиво Ривър Плейт е основан през 2007 г. в Гуякил. Той е част от проекта на аржентинския гранд „Червената лента те очаква”. Целта е да се подбират еквадорски таланти за школата на клуба от Буенос Айрес. „В началото за две първенства бяхме сателит - разкрива спортният директор Клаудио Кампос. – През 2010 г. (б.р. - при дебюта във Втора дивизия) се прекъсна пъпната връв с Аржентина и станахме независими.” През 2015 г. Ривър Плейт дебютира в елита и завърши седми, като само заради по-лошата си голова разлика не се класира за Копа Судамерикана. „Би било истински бум. Защото името Ривър Плейт има своята тежест в Южна Америка. Реката ни даде името и импулса, но сега проектът си е само наш. Продадохме играчи в Мексико, Парагвай и Аржентина, имаме бизнес отношения с испанския Виляреал. Не разчитаме само на името и държим да ни уважават заради нас самите”, твърди Кампос. Има право, защото Ривър Плейт е синоним на успех.

Материал на "Тема спорт"