Франция продължава да марширува към Евро 2024, като взе петата си победа от пет мача в квалификациите – 2:0 над Ирландия у дома. Петлите не само са безгрешни, но не са и допуснали гол до тук в група Б – голова разлика 11:0. За първи път в цялата си история Франция има пет поредни победи в състезателни мачове без допуснат гол!

Орелиен Чуамени вкара прекрасен гол, за да открие резултата, а резервата Маркус Тюрам реализира дебютния си гол за Петлите в началото на второто полувреме. Единствената лоша новина за Дидие Дешан бе контузията на Оливие Жиру, който бе сменен в 26-ата минута заради болки в глезена.

Франция беше безапелационен лидер в групата с 4 победи от 4 мача и нито един допуснат гол. Ирландците, които измъчиха доста Петлите у дома, имаха само три точки до тук от три мача.

Мачът се игра на стадиона на ПСЖ „Парк де Пренс“. Още от началото домакините натиснаха. В третата минута Рабио отправи първия точен удар като опита от разстояние, но право във вратаря Базуну.

Натискът на Франция даде резултат в 19-ата минута, когато Орелиен Чуамени откри с прекрасен удар. След статично положение топката бе изчистена извън наказателното, където Мбапе я овладя и върна леко назад за Чуамени. Халфът на Реал Мадрид заби прекрасен фалцов удар в далечния ъгъл – 1:0.

Това бе гол №56 на играч на Реал Мадрид за националния тим на Франция – колкото имат и футболисти на Бордо и Олимпик Лион.

В средата на първото полувреме Франция загуби нападателя си Оливие Жиру. Голаджията получи травма в глезена още в началото на двубоя и макар да опита да продължи бе сменен от Маркус Тюрам.

Пет минути преди паузата домакините вкараха втори гол. Тюрам получи топката в наказателното поле и я поднесе на Мбапе, който реализира, но попадението бе отменено за засада.

Вторият гол все пак падна 3 минути след паузата. След многоходова комбинация Тео Ернандес центрира в наказателното поле, Мбапе бе блокиран, но топката стигна до Тюрам, който откри сметката си за националния тим.

Така Лилиян и Маркус Тюрам станаха втората двойка баща и син, които имат голове за Петлите. Първите бяха Жан и Юри Джоркаеф.

До края Франция изпусна още възможности чрез Мбапе и Тюрам, а Осман Дембеле уцели гредата. Ирландците отправиха само един точен удар в очертанията на вратата на Менян.

Така Петлите са с 15 точки от пет мача и нито един допуснат гол.

ФРАНЦИЯ – ИРЛАНДИЯ 2:0

1:0 Чуамени 19, 2:0 Тюрам 48

ФРАНЦИЯ: Менян, Кунде (89 Павар), Упемекано, Л. Ернандес (73 Салиба), Т. Ернандес, Рабио, Чуамени, Гризман (89 Камавинга), Дембеле (73 Коман), Мбапе, Жиру (26 Тюрам)

ИРЛАНДИЯ: Базуну, Ийгън, Дъфи, Колинс, Брауни, Мулумби (68 О’Шей), Кълън, Стивънс (46 Маклийн), Огбене, Ида (68 Кийн 78 Конъли), Найт