Португалия се класира за Европейското първенство по футбол в Германия следващото лято, след като записа седми пореден успех в квалификациите - 3:2 у дома срещу Словакия. “Мореплавателите” победиха наглед лесно след голове на Гонсало Рамош (18) и Кристиано Роналдо (29-дузпа, 72). Това беше юбилеен мач номер 200 на CR7 за Португалия.

Гостите все пак не се дадоха и успяваха да се връщат донякъде в мача след попадения на Давид Ханцко (69) и Станислав Лоботка (80).

Така в класирането на Група J португалците са повече от перфектни със 7 победи от 7 мача и 21 точки и няма как да бъдат изместени от първата позиция. Головата разлика е също впечатляваща - 27:2. Словаците са втори с 13 точки.

В останалите мачове от групата тази вечер Лихтенщайн и Босна и Херцеговина завършиха 0:2, а Исландия и Люксембург направиха 1:1. Битката за втората позиция изглежда сериозна, тъй като Люксембург има 11 точки, Босна и Херцеговина с 9, Исландия със 7 и Лихтенщайн с 0.

Португалия започна всилно срещата, но в ранните минути Роналдо се отчете с два бързи пропуска. В 15-та минута словаците имаха страхотен шанс да поведат, но удар на Роберто Боженик се отклони в страничната греда.

Три минути по-късно Португалия поведе. Бруно Фернандеш достави перфектно центриране в наказателното поле, а Гонсало Рамош с глава направи 1:0.

Малко след това Роналдо направи феноменален пропуск, като пропусна на няколко метра пред опразнената врата. Все пак в 29-та минута Кристиано вкара от дузпа, отсъдена за игра с ръка на Вавро - 2:0.

До края на полувремето Роналдо направи още един пропуск, шансове имаха Рамош и Бернардо, но в крайна сметка повече голове нямаше.

След почивката Словакия успя да намали изоставането си. В 69-та минута Давид Ханчко стреля от дистанция, топката се отклони в тялото на защитник и изненада Диого Коща - 1:2. Само три минути по-късно Роналдо вкара втория си гол в мача.

Бруно Фернандеш намери Кристиано на метър от вратата със страхотно подаване от фланга и нападателят на Ал Насър с лекота направи 3:1. Това бе 7-ми гол за CR7 в квалификациите и общо 125-ти в 200 мача за Португалия.

Последва пропуск на Бруно Фернандеш, а в 80-та минута Словакия вкара втори гол. Станислав Лоботка изненада Диого Коща с изящен удар от близо 25 метра и направи 2:3. За повече словаците нямаха сили. Поргугалците пък направиха няколко запомнящи се пропуска на резервите Жоао Феликс и Диого Жота, но в крайна сметка постигнаха целта си - победа с 3:2.

Португалия - Словакия 3:2

1:0 Гонсало Рамош 18’

2:0 Кристиано Роналдо 29’-дузпа

2:1 Давид Ханцко 69’

3:1 Кристиано Роналдо 72’

3:2 Станислав Лоботка 80'

Португалия: Коща, Далот, Диаш, А. Силва, Кансело, Палиня (86 - Отавио), Фернандеш, Б. Силва (86 - Невеш), Роналдо, Леао (65 - Феликс), Рамош (86 - Рамош)

Словакия: Дубравка, Ханцко, Шкриняр, Вавро, Пекарик (76 - Томич), Лоботка, Куцка (46 - Бенеш), Дуда, Мак (46 - Суслов), Шранц (86 - Дюриш), Боженик (65 - Полиевка)