Баскетболистите на Денвър го направиха отново! Нъгетс сразиха фаворита ЛА Клипърс със 104:89 в решителния 7-и мач и спечелиха серията с 4-3. Така те се класираха за финала на Запад срещу ЛА Лейкърс.

Тимът от щата Колорадо обърна  втора поредна серия от изоставане с 1-3 и опроверга прогнозите, стигайки до финал на конференцията за 4-и път в историята си и за първи от 2009-а година.

Центърът Никола Йокич направи поредното си феноменално представяне, като завърши с 16 точки, 22 борби и 13 асистенции и 3 чадъра. Звездите на ЛА Клипърс пък тотално се провалиха. Кауай Ленърд вкара 14 точки при 6 от 22 от игра, а Пол Джордж остана с 10 при 4 от 16. Така отборът остава без финал на конференцията в историята си и преживя огромен провал.

Джамал Мъри наниза с 40 точки за победителите, като вкара 20 от тях във втората четвърт, в която разликата на няколко пъти мина 10 точки в полза на Клипърс, но гардът остави отбора си в мача, като на почивката преднината на калифорнийци бе само 2 точки.

Всичко за Клипърс по традиция се обърка в третата четвърт, когато Денвър направи серия от 19:4, спечели периода с 28:18 и поведе с 82:74 преди последната четвърт.

Кошмарът обаче тепърва предстоеше, защото в решителните 12 минути калифорнийци пропуснаха първите си 11 стрелби от игра и вкараха едва 2 точки за 7 минути, изоставайки със 76:91 4 минути до сирената. Тройка на Джамал Мъри и забивка след това направиха 100:80 и всичко бе ясно.

В същото време на Изток започна финала, а в първия мач Маями обърна Бостън със 117:114 след продължение и поведе с 1-0 в серията. Горещите губеха с 14 точки в последната четвърт, но стигнаха до забележителен триумф.

Джими Бътлър реализира кош и фаул 12 секунди преди края на добавеното време, за да даде преднина от 2 точки на своя тим. При следващата атака Джейсън Тейтъм се измъкна и полетя към коша в опит да забие, но Бам Адебайо го спрая с изумителен блок, за да гарантира победата.

Горан Драгич поведе победителите с 29 точки, Джей Краудър вкара 22, Бътлър 20, а Адебайо 18. Тейтъм се отчете с 30 и 14 борби, а Маркъс Смарт добави 26 за Бостън, но това не бе достатъчно.