Шампионите от ЛА Лейкърс са само на една загуба от отпадане от плейофите в НБА след тежка загуба от Финикс с 85:115 в щата Аризона.

Без контузения Антъни Дейвис Езерняците бяха неузнаваеми, а Слънцата се развихриха още в началото. Те направиха серия от 16:0 в първата четвърт и спечелиха втората с 32:10, за да поведат с 66:36 и не погледнаха назад.

Девин Букър наниза 30 точки за победителите, за които обаче Крис Пол получи отново удар в дясното рамо и напусна игра в третата четвърт, когато така или иначе всичко бе ясно. ЛеБрон Джеймс вкара 24 точки, но калифорнийци са изправени пред сериозно изпитание.

В същото време Деймиън Лилард избухна с невероятните 55 точки и рекордните за плейофите 12 тройки, но Портланд загуби от Денвър със 140:147 след страхотен трилър с 2 продължения. Нъгетс водят с 3-2 победи в серията, която сега се мести за мач №6 в щата Орегон.

Лилард вкара 2 ключови стрелби отдалеч в края на редовното време, както и в първото продължение, в което тимът му навакса 9 точки пасив, но не успя да спаси тима си от загуба. Той реализира 17 от 19-те точки на Портланд в допълнителните 10 минути.

С негова тройка тимът поведе при 140:138, но след това така и не стигна до нов кош. Майкъл Портър-джуниър реализира важни 3 за Денвър за 143:140, а до края гостите допуснаха 2 важни грешки – неуспешна забивка на Ковингтън и стъпване на линията от Си Джей Маккълъм, което ги  обрече на загуба. Никола Йокич вкаар 38 за победителите, а Монте Морис добави 28 от пейката.

В същото време на Изток Бруклин спечели серията с Бостън с 4-1 след 123:109. Джеймс Хардън наниза 34 точки, взе 10 борби и направи 10 асистенции за успеха на Брежите, които ще играят с Милуоки в следващия кръг.