Голдън Стейт Уориърс отново е шампион в НБА! Стеф Къри поведе калифорнийци с 34 точки, а Войните затвориха серията срещу Бостън след 103:90 като гост.

Титлата е 7-а в историята на организацията и 4-а в последните 8 сезона, в които тимът игра цели 6 финала.

Къри очаквано бе избран за МВП на финалите след силното си представяне, а Келтите просто нямаха отговор на силната игра на съперника, който триумфира след 1947 и 1956 като Филаделфия Уориърс, а през 1975, 2015, 2017, 2018 и 2022 като Голдън Стейт.

Успехът е забележителен след два трудни сезона, които Клей Томпсън пропусна заради тежки контузии, а отборът остана извън плейофите, но и напълно заслужен. За треньора Стив Кър това е 9-и триумф, от които 5 като играч и 4 като треньор.

Селтикс водеха с 2-1 победи в серията, но за първи път отборът загуби 3 поредни мача от финална серия. Умората, скъсената ротация и колеблив Джейсън Тейтъм, който отново игра слабо, означаваше преживяно разочарование.

Иначе началото бе отлично за домакините. Бърза серия от 12:0 им даде предимство от 14:2 след по-малко от 4 минути игра. Калифорнийци обаче никога не са за отписване и те бързо преодоляха трудното начало.

Джордън Пуул влезе в игра и вкара някои страхотни стрелби, докато играта на Селтикс отново стана статична. Грешките също зачестиха и Уориърс завършиха първата част със серия от 11:0, за да дръпнат с 27:22.

Детелините изпаднаха в шок и втората четвърт започна с 10 поредни точки за Голдън Стейт за по-малко от 2 минути. Абсолютна катастрофа за Келтите! Бостън вкара 7 поредни точки, но гостите запазиха предимството си благодарение на раздвиженото си нападение и смъртоносна стрелба отдалеч.

Разликата отново се вдига като след тройка на Клей Томпсън стигна 21 точки при 54:33. Все пак домакините затвориха полувремето с 6 поред, за да губят с 39:54, но играта им бе много лоша. Те имаха 12 грешки, а Войните бяха вкарали 10 тройки срещу едва 3 за играчите на Име Удока.

Ал Хорфърд опита да поведе Бостън с някои точни стрелби отдалеч след паузата, но Уориърс трудно могат да бъдат надвкарани. Стеф Къри наниза 3 бързи тройки и разликата пак се вдигна до 72:50.

Домакините продължиха да се борят и отговориха със серия от 16:4 до края на периода, макар и да направиха и някои грешки. Хорфърд показа лидерски качества, а разликата падна до 76:66 преди последната част, въпреки че Джейсън Тейтъм бе отново доста слаб за Келтите със само 11 точки при 5 от 14 от игра.

Бостън обаче продължи с грешките и пропусна да увеличи напрежението върху съперника, пропилявайки първите си 3 атаки на старта на последния период. Стрелбата на Голдън Стейт не вървеше, но гостите запазиха предимството си заради добра защита и слабо нападение на съперника.

Разликата все пак падна до 9, но Къри отговори с успешен пробив и поднасяне. Браун дори намали на 78:86 след тройка, но Уигинс веднага я върна на другия край и това пречупи домакините. Грийн вкара на бърза атака и авансът пак стана 13, а Къри окончателно подпечата успеха след тройка за 96:81.

Къри бе 12 от 21 при стрелбата си от игра, в това число 6 от 11 отдалеч. Андрю Уигинс отново бе стабилен с 18 точки, Джордън Пуул вкара 15, а Дреймонд Грийн се отчете с 12, 12 борби и 8 асистенции. Джейлън Браун водеше Селтикс с 34, а Тейтъм остана едва с 13. Победителите вкараха 19 тройки от 46 опита отдалеч, а Бостън направи  и цели 22 грешки.

Бостън – Голдън Стейт    90:103 (Уориърс печелят серията с 4-2)
(22:27, 17:27, 27:22, 24:27)
Бостън: Тейтъм 13, Хорфърд 19, Р. Уилямс 10, Смарт 9, Браун 34 (Г. Уилямс 3, Уайт 2, Причард, Корне, Морган, Хаузър, Несмит, Стаускас)
Голдън Стейт: Грийн 12, Портър 6, Уигинс 18, Къри 34, Томпсън 12 (Пуул 15, Пейтън 6, Лууни, Игуодала)