България тресна с 2:0 Кипър в контрола играна в Ларнака.

Головете за "лъвовете" забиха Кирил Десподов в 24-ата минута и Спас Делев в 71-ата минута.

Контролата с Кипър бе трети двубой на селекционера Младен Кръстаич, начело на „лъвовете“. В предишните си две срещи „трикольорите“ постигнаха победи с 5:1 над Гибралтар и с 1:0 над Северна Македония в Скопие от Лигата на нациите.

Кръстаич избра подмладен стартов състав, а 19-годишният Димо Кръстев записа дебютен мач за България.

В неделя родните ни национали играят проверка с Люксембург.

България откри резултата на стадион „АЕК Арена“ в 24-ата минута, когато Спас Делев пресира Стелиос Андреу в половината на Кипър, бранителят на домакините се подхлъзна и това позволи на Делев да отнеме топката. Последва подаване по земя към Кирил Десподов отляво в наказателното поле на „белите“, който стреля по земя от границата на вратарското поле, като топката мина под плонжа на стража Костас Панаий и влетя в десния ъгъл на вратата.

Съставът на Тимур Кецбая получи отлична възможност да изравни резултата в 33-ата минута.

След грешка в халфовата линия на България, Йоанис Питас бе изведен отляво в наказателното поле на „лъвовете“, нагласи си топката за десния крак и стреля по диагонал пред вратарското поле, като ударът му преодоля вратаря Даниел Наумов, но на голлинията бранителят Петко Христов изчисти и предотврати попадение.

„Лъвовете“ удвоиха преднината си в 71-ата минута, когато голмайсторът Десподов пусна високо извеждащо диагонално подаване към Спас Делев зад отбраната на Кипър. Бързоногият футболист овладя топката на гърди около точката за изпълнение на дузпа и с изстрел от воле прати неспасяемо топката в левия ъгъл на стража Панаий.

Резервата Георги Русев създаде ново положение малко преди края на редовното време, от което обаче Десподов не се възползва. Така националите спечелиха с 2:0 на стадиона в Ларнака.

В неделя България ще изиграе последния си мач за 2022 г. при визитата си на Люксембург от 16.00 часа българско време.

Кипър – България 0:2

0:1 Десподов (24)

0:2 Спас Делев (71)

Кипър: 1. Костас Панайи – 4. Стелиос Андреу, 25. Христос Шелис, 19. Константинос Лайфис, 3. Мариос Антониадес – 20. Йоргос Кастанос, 6. Александър Гогич, 8. Хамбос Кириаку (К) – 17. Лоизос Лоизу, 11. Андроникос Какули, 23. Йоанис Питас

България: 1. Даниел Наумов – 14. Антон Недялков, 3. Димо Кръстев, 15. Петко Христов, 13. Йоан Стоянов – 4. Илия Груев, 16. Илиан Илиев, 18. Никола Илиев, 22. Марин Петков – 7. Спас Делев, 11. Кирил Десподов (К)