Лудогорец се класира инфарктно и през иглени уши за елиминациите в Лигата на конференциите, след като срази с огромна мъка с 1:0 датския си кошмар Нордселанд в последния решителен мач от Група „Н“. Този успех се оказа достатъчен за родния хегемон да се класира за елиминационните плейофи при дебютното си участие в груповата фаза на третия по сила европейски клубен турнир.

В герой за разградчани за пореден път се превърна Якуб Пьотровски. Полският халф заби скъпоценният гол в 79-ата минута на двубоя. Попадението е негово шесто в евротурнирите от началото на кампанията. Така „орлите“ не успяха да си отмъстят подобаващо за най-срамната си загуба с 1:7, регистрирана при визитата в Дания, но сладката победа им осигури участие в Европа и напролет.

Двубоят на „Хювефарма Арена“ премина изключително драматично. Датчаните показаха боен дух, но на два пъти гредите спасиха разградчани след удари на Мигрен и Ингварсен. Лудогорец също веднъж тресна гредата след изстрел на Квадво Дуа. Вратарят Серджо Падт също направи чудеса от храброст при няколко ситуации.

Така Лудогорец събра общо 12 точки, но финишира втори в класирането.Фенербахче също е с 12 пункта, но турският гранд е първи заради по-добрата си голова разлика. Тази на "орлите" е 11:11, а на "фенерите" - 13:11. По този начин разградчани няма да играят директно на 1/8-финалите в Лигата на конференците. Втората позиция ги праща в елиминациионните плейофи. Нордселанд отпада от турнира, оставайки 3-ти с 10 точки, въпреки че е с впечатляващата голова разлика 17:7 след разгромните победи със 7:1 наo родния хегемон и 6:1 над истанбулския гранд.

В началните минути на двубоя Лудогорец изглеждаше по-нахъсания отбор. В 4-ата минута след корнер Текпетей с глава стреля над вратата на Хансен. Гостите отговориха на предизвикателството само секунди по-късно, когато Шелдеруп отправи диагонален удар, но Падт се справи.

Малко след това се стигна до един от ключовите моменти в срещата. Бърнард Текпетей направи голяма глупост, но за късмет румънският съдия Овидиу Хатеган не му показа директен червен картон. Ганаецът удари в лицето Мартин Фресе, но получи само жълт картон в 6-ата минута.

В следващите минути преобладаваше здравата битка на терена. Педро Нареси в средата на първата част би от около 20 метра, но ударът му не се получи. В 25-ата минута родният хегемон създаде най-чистото си положение. Текпетей подаде към Нареси, който пропусна топката за връхлитащия зад него Квадво Дуа. Нападателят шутира без да се бави, но тресна дясната странична греда на датската врата.

Двубоят продължи да се развива трудно за „орлите“, които не смееха да рискуват по-сериозно в предни позиции и играеха сравнително предпазливо. В 35-ата минута Текпетей би от малък ъгъл, Хансен отби, но Якуб Пьотровски не успя да прати топката в мрежата при добавката.

Само 120 секунди по-късно се наложи и Падт да показва класа, за да спаси „орлите“. Нидерландският голкийпър спаси удар от воле на Кристиан Расмусен.

Точно в последната минута на първото полувреме се стигна до сериозен проблем за домакините. Португалецът Клод Гонсалвеш получи контузия и се наложи треньорът Георги Дерменджиев да го замени принудително с Иван Йорданов.

В добавеното време Текпетей отново се измъкна сух. Той влезе доста необмислено в краката на Фресе на тъча. Румънският рефер обаче го пощади за втори път, като не го декорира с второ официално предупреждение.

След антракта обаче Георги Дерменджиев реши да смени Текпетей, за да не си изкара червен картон. Вместо него се появи Руан Секо. Именно бразилецът пропусна първата отлична възможност след почивката. Той получи топката зад гърба на отбраната, но не уцели целта от воле.

В 51-ата минута пък Падт спаси домакините след последователни шутове на Фресе и Шелдеруп.

Късметът се усмихна и на Лудогорец в 63-ата минута. Тогава Мигрен стреля с глава след прострелно центриране, но същата странична греда, която през първото полувреме тресна и Пьотровски, сега спаси българския тим.

Още при ответната атака пък Пьотровски изведе Секо, но вратарят Хансен показа завиден рефлекс и с една ръка изби в корнер.

Лудогорец вече нямаше какво да губи и започна да атакува с малко повече риск. Дерменджиев пусна в игра и Матиас Тисера в опит да увеличи нападателната мощ на отбора си.

Така се стигна до 79-ата минута, когато Якуб Пьотровски заби поредния си много важен гол за Лудогорец. Полякът пое топката пред пеналта, шутира силно, Бенджамин Нигрен застана с тяло и кълбото рикошира леко в крака му, след което матира и Хансен - 1:0.

Датчаните пробваха да отговорят веднага. Ингвартсен нахлу в наказателното поле на "орлите" и стреля силно с левия крак, но гредата за втори път спаси родния хегемон. Топката се върна към Нигрен, който финтира Йорданов и стреля към вратата, но големият грешник за гостите не успя да изравни.

До края Лудогорец удържа натиска на Нордселанд и спечели сладка победа над датския си кошмар, която е и отмъщение за катастрофата с 1:7 в първата среща между двата тима.

Лудогорец – Нордселанд 1:0

Голмайстори: 1:0 – Якуб Пьотровски (79)

Състави:

Лудогорец: 1. Серджио Падт, 16. Аслак Фон Витри, 26. Ноа Сонко Сундберг, 24. Оливие Вердон, 17. Сон, 30. Педро Нареси, 6. Якуб Пьотровски - к, 8. Клод Гонзалвеш, 37. Бърнард Текпетей, 9. Квадво Дуа, 90. Спас Делев

Нордселанд: 13. Андреас Хансен, 19. Лукас Хей, 4. Киан Хансен, 39. Адамо Нагало, 5. Мартин Фрезе, 9. Бенджамин Нигрен, 6. Йепе Тверсков, 27. Даниел Свенсон, 17. Кристиан Расмусен, 7. Маркус Ингвартсен,  8. Андреас Шелдеруп