България изпусна победата срещу домакина Азербайджан, завършвайки 1:1 във втората си контролна среща в турнира FIFA Series, проведен в Баку. Така „лъвовете“ продължиха възхода си под ръководството на селекционера Илиан Илиев, след като в 4 мача под негово ръководство националите ни не познават вкуса на поражението.

В предишния си двубой в Азербайджан трикольорите биха с 1:0 Танзания. Така "трикольорите" си тръгват непобедени от турнира - с победа и равен.

Филип Кръстев откри резултата за България със страхотен гол в 59-ата минута. Той вкара дебютния си гол за националния ни отбор. Муса Гурбанлъ също с дебютното си попадение за Азербайджан фиксира равенството в 87-ата минута.

Като цяло „лъвовете“ изживяха доста тежки моменти, защото домакините създадоха немалко изгодни положения. Нашите момчета също имаха няколко добри ситуации и се възползваха при една от тях, но това не стигна за крайния успех. Домакините дори изпуснаха шансове да стигнат до пълния обрат.

Селекционерът Илиан Илиев направи цели 5 промени в сравнение с мача с Танзания. В стартовия състав започнаха вратарят Иван Дюлгеров, Живко Атанасов, Георги Костадинов, Илиан Илиев-младши и Алекс Колев. Сред титулярите личаха имената на четирима играчи на Черно море – Иван Дюлгеров, Живко Атанасов, Виктор Попов и Илиан Илиев – младши.

Домакините започнаха доста по-настъпателно. Още във втората минута Махмудов стреля, но за късмет в страни от вратата.Българският отбор отговори с една атака, при която Десподов спечели ъглов удар. Но веднага след това и Дюлгеров трябваше да се намесва при изстрел на Турал Байрамов.

В 27-ата минута българската защита изпусна Турал Байрамов, който излезе зад Алекс Петков, но не успя да вкара. Най-напред Дюлгеров спаси удара, след което от втори опит Байрамов стреля в аут. 10 минути по-късно Десподов си спечели фаул на около 18-20 метра и стреля от мястото, но вратарят Магомедалиев спаси майсторски отиващата под гредата топка.

Еди Исрафилов в 44-ата минута затрудни максимално българския вратар, след като от място засече центриране от ляво. Дюлеров обаче изби. Буквално в последната секунда Живко Атанасов можеше да вкара с глава, но засече в аут центрирането от ъглов удар на Кирил Десподов.

Второто полувреме започна по-енергично и от двете страни. Три минути след началото му домакините тестваха втория вратар на България Светослав Вуцов, който се появи след почивката. Турал Байрамов стреля с глава след центриране на Шейдиев, но стражът на българския тим спаси.

В 52-ата минута България беше много близо до това да открие резултата. Почти веднага след това при контраатака Десподов намери на скорост Илиан Илиев-младши, който влезе, финтира един защитник и стреля. Магомедалиев обаче спаси.

Българите обаче откриха резултата в 59-ата минута чрез Филип Кръстев, който получи къс пас от Десподов след изпълнение на ъглов удар от ляво. Докато азерите се наредят в защита, Кръстев взе топката и с диагонален удар даде аванс на "лъвовете". България можеше и да води с 2:0 в 68-ата минута при атака от дясно. Алекс Колев проби от дясно, подаде на Лукас Петков, който перфектно я остави за Десподов. Капитанът обаче не беше прецизен от три метра. Подобна контраатака можеше да завърши с гол и три минути по-късно, но Лукас Петков не овладя топката след подаване на Десподов.

Азербайджан можеше да изравни в 80-ата минута, когато играчите им пресякоха пас в половината на България. Атаката завърши с удар на Джафаргулиев, а топката се плъзна край страничната греда. Но натискът на домакините се усилваше и в 86-ата минута те успяха да изравнят. Джейхун Нуриев проби през Галчев от ляво, топката стигна на третия метър пред Гурбанлъ, който лесно вкара за 1:1.

Азербайджан - България 1:1

Голмайстори: 0:1 - Филип Кръстев (59), 1:1 - Муса Гурбанлъ (87)

Стартови състави:

Азербайджан: 1. Магомедалиев, 13. Мамадов, 15. Б. Хюсеинов, 4. Мустафазаде, 3. Джафаргулиев, 7. Диниев, 14. Еди, 17. Байрамов, 8. Махмудов (К), 11. Шейдаев, 9. Дадашов

България: 23. Иван Дюлгеров, 6. Валентин Антов, 3. Живко Атанасов, 5. Алекс Петков, 26. Виктор Попов, 4. Илия Груев, 7. Георги Костадинов, 20. Филип Кръстев, 11. Кирил Десподов (К), 22. Илиан Илиев, 17. Александър Колев