Правилото на БФС за „четиримата българи“, въведено през миналия сезон и действащо и в настоящия, ще бъде разгледано от Европейската комисия.
Това става ясно от публикация на специалиста по спортно право Георги Градев, според която ЕК е приела за разглеждане неговата жалба.
11 български клуба получават по 280 000 евро от УЕФА, докато четири не получават нищо, а Лудогорец ще трябва да възстановява средства.
Според въпросната разпоредба всеки клуб от efbet Лига е длъжен да използва минимум четирима футболисти, които са местно обучени и/или имат право да представляват България на национално ниво. Ако даден отбор избере да не спазва изискването, трябва да върне част от солидарните плащания на УЕФА (малко под 200 000 евро за последния сезон), които впоследствие се разпределят между останалите клубове.
През изминалия сезон тези средства са получили първите четири отбора в класирането – Левски, ЦСКА 1948, „Лудогорец и ЦСКА, както и изпадналият Берое.
Допълнително е предвидено и ново изискване: през следващия сезон всеки отбор от елита трябва да започва мач с футболист до 23 години от България, който да играе поне 45 минути. Година по-късно възрастовото ограничение се понижава до 21 години.
Градев обосновава жалбата си до Европейската комисия с твърдението, че: „Правило 4+1“ противоречи на Договора за функционирането на Европейския съюз.
По думите му то ограничава свободното движение на футболисти в ЕС, изкривява конкуренцията, създава натиск върху клубовете и не доказва реален ефект върху развитието на българския футбол.
Той допълва, че водещите клубове не го спазват, а очакването по-малките отбори да развиват играчи за националния тим е нереалистично.
„Така “правило 4+1“ се превръща не в инструмент за развитие, а в скрита такса.”
Междувременно подобен казус вече има развитие в Румъния, където правилото е познато като „5+6“. Там се изисква петима местно обучени футболисти да участват в поне 75% от официалните мачове, като при неспазване се налага глоба от 150 000 евро.
Ситуацията е сходна, тъй като и в двата случая целта е развитие на местни играчи и по-широк избор за националните отбори.
В Румъния клубовете Университатя Крайова 1948 и Рапид Букурещ оспорват правилото пред КАС, който на 16 юни 2026 г. го отменя. Съдът в Лозана приема, че мярката противоречи на свободното движение на работници в ЕС, забраната за дискриминация и правилата за конкуренция.
На практика това означава, че клубове не могат да бъдат задължавани да използват играчи по административен критерий, ако това ограничава правата на граждани на ЕС и нарушава конкуренцията между отборите.
Освен България и Румъния, подобни механизми за насърчаване на местни състезатели са прилагани и в Белгия, но и там са стигали до разглеждане от Европейската комисия.
По принцип УЕФА подкрепя подобни инициативи на федерациите, но правото на Европейския съюз има предимство пред националните и спортните регулации.
Интересен остава въпросът как българските клубове ще реагират на този казус. Засега няма официални позиции от водещите отбори в efbet Лига, но има индикации, че не всички са съгласни с правилото, макар никой да не го е оспорил официално.







Жълт код за опасни жеги в пет области на България
Времето днес: Температури до 39 градуса, по-прохладно ще бъде по морето
САЩ спират днес ударите и започват нови преговори с Иран
Брутално: Шеф "Чичо Гошо" от Варна дере котка във видео и ще я готви с гъби
21 графики на Гоя в "Квадрат 500" от утре
Земетресение с магнитуд 5,5 в района на Суец в Египет
Три от най-нестандартните модели в историята на Mazda
По-евтино и по-здраво: учени правят автомобилни части от трева
Как работи асистентът за потегляне по наклон с ръчни скорости
Пиян и почти сляп шофьор измина 250 км през нощта
Дакота Дичева: Не усетих липса на ритъм, а само благодарност, че отново се бия
Мурат Гасиев: Кабайел, Дюбоа и аз трябва да благодарим на Усик
Хавиер Мендес иска Усман Нурмагомедов да дебютира в UFC срещу Арман Царукян
ХОУП Габрово спечели шест медала на ADCC Romania Open 2026
Може ли мозъчен имплант да върне усещането за допир при увреждане на гръбначния мозък?
Компютърен тест оценява вероятността за аутизъм с 13 въпроса
Молекулярен профил показва риск от Алцхаймер години преди когнитивния спад
Метформинът потиска клетки на рядко агресивно заболяване на кръвта
Коментари
Напиши коментар12:05 | 19 юни 2026 г.
23:40 | 18 юни 2026 г.
19:44 | 18 юни 2026 г.
Напиши коментар