Англия победи с 2:1 като гост Италия в старта на европейските квалификации. На стадион “Диего Армандо Марадона” в Неапол “Трите лъва” взеха ценен аванс още преди почивката след голове на Деклан Райс (13) и Хари Кейн в 44-та минута от дузпа. Така Кейн стана голмайстор номер 1 в историята на Англия с 54 гола, изпреварвайки Уейн Рууни (53).

В началото на второто полувреме дебютантът Матео Ретеги, играч на аржентинския Тигре, изравни резултата. До края Италия натисна, а в 80-та минута англичаните останаха с човек по-малко заради втори жълт картон на Люк Шоу. Въпреки това островитяните удържаха крехкия си аванс и в крайна сметка взеха гръмка победа.

С нея Англия има 3 точки в Група С с 3. Със същия актив е и Северна Македония след успеха с 2:1 у дома на Малта. В неделя Италия гостува на Малта, докато Англия е домакин на Украйна.

Италия започна добре срещата, докато англичаните бяха в изчаквателна позиция. Ди Лоренцо и Ретеги пробваха първи късмета си, но стреляха неточно. Постепенно гостите показаха голямата си класа, но Сака и Белингам бяха разочаровани от спасявания на Донарума.

Така се стигна до 13-та минута, когато Англия поведе в резултата. След центриране на ъглов удар Кейн засече топката на далечната греда, но тя бе избита от защитник на Италия. След това обаче се насочи на границата на вратарското поле, откъдето Деклан Райс с лекота я насочи под гредата.

В 32-та минута домакините сбъркаха при изнасянето на топката и Филипс напредна към границата на наказателното поле. Халфът на Манчестър Сити шутира, но топката мина на сантиметри от вратата.

В 41-та минута Англия удари втори път. След ново центриране в наказателното поле към Кейн на далечната греда Ди Лоренцо игра пред него с ръка. Реферът се нуждаеше от ВАР, за да изчисти съмненията, а след това посочи бялата точка. Кейн бе безпогрешен с изпълнението си и вкара рекордния 54-ти гол за националния отбор. В добавеното време на срещата Грийлиш направи фрапантен пропуск, след като някак пропусна да отбележи трети гол на празна врата.

Италианците започнаха добре и второто полувреме, като в 51-та минута удар на Пелегрини мина покрай вратата. Малко след това “Скуадрата намали. В 51-та минута Магуайър сбърка при изнасянето на топката, след което домакините разиграха с едно докосване и Пелегрини изведе в наказателното поле Ретеги. Нападателят пък технично пусна топката покрай Пикфорд за 1:2.

До края на срещата Италия натисна, а за това помогна и включването на Ньонто, който внесе острота по левия фланг на атаката. “Трите лъва” се справиха донякъде с натиска, но пък останаха с човек по-малко след втори жълт картон на Люк Шоу в 80-та минута. Саутгейт пък не се поколеба да смени Фил Фоудън, който се бе появил на терена като резерва в 69-та минута. Англичаните запазиха аванса си и така Саутгей изведе тима си до 50-та победа под негово ръководство.

Италия - Англия 1:2
0:1 Деклан Райс 13
0:2 Хари Кейн 44’-дузпа
1:2 Матео Ретеги 56’

Италия: Донарума, Ди Лоренцо, Ачерби, Толой, Спинацола, Барела (62 - Кристанте), Жоржиньо (69 - Тонали), Вирати (88 - Скамака), Берарди (62 - Политано), Пелегрини (69 - Ньонто), Ретеги

Англия: Пикфорд, Уокър, Магуайър, Стоунс, Шоу, Филипс, Райс, Белингам (85 - Галахар), Сака (85 - Джеймс), Грийлиш (69 - Фоудън - 81 - Трипиър), Кейн