Барселона загуби от Еспаньол с 0:1 в първи двубой от 1/4-финалите за Купата на Краля, игран стадион "Корнела-Ел Прат".

"Блаугранас" претърпяха първа загуба от градския съперник от 2009 година насам. Историческата победа за домакините донесе Оскар Мелендо в 88-ата минута. Реваншът на "Камп Ноу" ще бъде на 25 януари (четвъртък) от 22:30 часа наше време.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/iofBQqf4lIg" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

Гостите поеха инициативата с началото на мача и в 8-ата минута Серхи Роберто отправи добро центриране в наказателното поле, но топката срещна ръката на Рубен Дуарте. Съдията Рикардо де Бургос Бенгоечеа не отсъди дузпа, тъй като ръката на защитника беше в естествено положение.

Секунди след това хубав пас беше добре изпратен до Серхио Бускетс, който дебнеше на границата на пеналтерията и изстреля топката към долния ляв ъгъл. Вратарят Диего Лопес обаче успя блокира удара на халфа.

В следващите минути Лионел Меси получи няклко шанса да стреля от преки свободни удари, но мерникът му не беше точен.

В 24-ата минута аржентинецът пропусна да се разпише от добра ситуация. Лео тръгна на слалом между футболистите на Еспаньол и от границата на наказателното изстреля топката към вратата. Лопес отново внимаваше и улови с лекота кълбото.

Две минути по-късно Жерард Пике успя да прати топката във вратата, но съдията Рикардо Бенгоечеа отсъди засада на защитника.

В 31-ата минута грешка на Серхи Роберто позволи на Жерард Морено отправи хубав изстрел към вратата от границата на наказателното поле. Топката обаче премина твърде встрани от дясната греда.

В края на първото полувреме Денис Суарес можеше да отбележи. Футболистът получи прекрасен пас от младата надежда на Барса Карлес Алена и от добра позиция стреля към вратата, но топката мина покрай лявата греда. Така първото полувреме завърши при нулево равенство, въпреки впечатляващото притежание на топката - 22:78 в полза на Барселона.

През втората част тимът от "Камп Ноу" продължи да притеснява защитата на Еспаньол. В 54-ата минута Меси получи хубаво подаване в наказателното поле. Аржентинецът изигра атрактивно ситуацията, след като първо овладя с гърди топката, а после шутира от воле към вратата. Лопес обаче отново внимаваше и се намеси по великолепен начин.

В 61-ата минута футболистите на Барселона получиха правото да изпълнят дузпа. Естебан Гранеро се намеси остро и повали на земята Серхи Роберто. Лео Меси се нагърби с отговорността, но пропусна от бялата точка. Диего Лопес спаси тима си със страхотно спасяване, предвиждайки посоката, в която ще бие аржентинеца.

В следващите минути домакините започнаха по-смело да поглеждат към вратата на Яспер Силесен. В 75-ата минута Марк Наваро прати опасно топката в наказателното поле от крилото, но центрирането му беше блокирано от Пике.

В 82-ата минута Иван Ракитич извърши безрасъдно нарушение на сантиметри от границата на пеналтерията, за да спечели топката срещу свой опонент, но се размина само с жълт картон. Еспаньол получи свободен удар на обещаваща дистанция. Марк Наваро нанесе страхотен удар, но Силесен прояви котешки рефлекс и изби топката.

В 88-ата минута Наваро успя да промуши топката към Оскар Мелендо след разбъркване в наказателното поле и последният нямаше нужда от втора покана, за да я прати в долния ляв ъгъл - 1:0.

Еспаньол - Барселона 1:0

Голмайстори: Оскар Мелендо (88)

Еспаньол: Д. Лопес, Дуарте, Лопес, Налдо, Наваро, Санчес, Фуего (Мелендо 75'), Карикол, Гранеро, Дардер (Баптистао 46'), Морено
Треньор: Кике Санчес Флорес

Барселона: Силесен, Роберто, Пике, Вермален, Дин, Бускетс, Паулиньо (Ракитич 54'), Алена (Л. Суарес 59'), Видал, Д. Суарес (Рафиня 78'), Меси
Треньор: Ернесто Валверде