В Голдън Стейт се притесняваха от Кауай Ленърд, но бяха изненадани от Паскал Сиакам. Камерунецът направи страхотен мач, като наниза 32 точки, за да поведе Торонто към победа над Уориърс със 118:109 на старта на финалите в НБА. Така канадците дръпнаха с 1-0 в серията, като ще бъдат домакини и в мач №2 в понеделник в 3:00 часа сутринта българско време.

Крилото бе неудържим, като пропусна само 3 от 17-те си опита при стрелба от игра. В един момент той реализира 11 поредни изстрела, а освен това добави 8 борби и 5 асистенции, за да покаже защо е считан за фаворит за наградата за най-прогресиращ играч през сезона.

Раптърс спечелиха съвсем заслужено, като водеха в по-голямата част от мача. Те вкараха 50,6% от стрелбите си и действаха умно във важните моменти. В същото време Уориърс изглеждаха извън ритъм заради дългата почивка преди мача (9 дни), като нямаха ден в стрелбата – 43,6% и направиха 16 грешки.

Торонто поведе още в средата на първата четвърт, като играеше на високо темпо и с много стрелба отдалеч. В същото време успеваемостта на Голдън Стейт не беше добра и домакините отвориха аванс от около десетина точки, за да се оттеглят на почивка при 59:49.

В третата четвърт разликата падна до 6, но канадците запазиха спокойствие след силни изяви на Сиакам, Кауай Ленърд, завършил с 23 точки и Марк Гасол, вкарал 20. В края на периода Голдън Стейт се доближи до 81:85, но Патрик Маккоу вкара важна тройка и последната четвърт започна при 88:81 за Раптърс.

В нея решаващият момент дойде при 90:87. Последва серия от 10:1 за Торонто, завършила с тройка на Дани Грийн за 100:88 и за Уориърс нямаше шансове, като до края важни кошове вкараха Ленърд, Гасол и резервата Ван Влий завършил с 15 точки.

Добавка на Сиакам за 115:106 в последната минута окончателно реши всичко и така Торонто дръпна за титлата, въпреки че Стеф Къри отново бе страхотен с 34 точки, а Дреймонд Грийн направи нов трипъл-дабъл от 10-10-10, но стрелбата му бе само 2 от 9.

Торонто – Голдън Стейт 118:109 (25:21, 34:28, 29:32, 30:28)
Торонто: Сиакам 32, Ленърд 23, Гасол 20, Лаури 7, Грийн 11 (Пауъл 2, Ибака 5, Ван Влий 15, Маккоу 3)
Голдън Стейт: Грийн 10, Бел 2, Къри 34, Игуодала 6, Томпсън 21 (Йеребко 6, Маккини 6, Луни 9, Къзънс 3, Кук 6, Ливингстън 6)