РазенБалшпорт Лайпциг постигна първа победа в историята си срещу Байерн Мюнхен, побеждавайки го с 2:1 в двубой от 27-ия кръг на Бундеслигата, игран на стадион "Ред Бул Арена".

Възпитаниците на Юп Хайнкес откриха резултата при първата си опасна атака, като ударът с глава на Сандро Вагнер беше и единственият точен за гостите през първата част.

Още в 37-ата минута "биковете" изравниха заслужено чрез Наби Кейта, който асистира за Тимо Вернер десетина минути след почивката, когато Лайпциг осъществи пълен обрат. До края шампионите опитаха натиск, но момчетата на Ралф Хазенхютъл се защитаваха смело и грамотно.

Така Байерн Мюнхен остана на върха с 66 точки и вече има "само" 17 повече от втория Шалке. РБ Лайпциг е шести с 43 пункта на сметката си.

Домакините стартираха много по-устремено и натиснаха своя противник, но така и не можеха да създадат голова ситуация срещу експерименталния състав на Юп Хайнкес, пуснал като ляво крило бекът Хуан Бернат.

В 12-ата минута Байерн Мюнхен откри резултата при първата си опасна атака. Хамес Родригес центрира меко към малкото наказателно поле и малко пред границата му останалият непокрит Сандро Вагнер реализира майсторски с глава.

Малко по-късно "биковете" получиха златна възможност след грешка в отбраната на шампионите. Поулсен беше изпуснат от Хумелс и опита да преодолее Свен Улрайх, но стражът се намеси великолепно на два пъти.

Последва много силен период за РазенБалшпорт, в който Вернер стреля точно с глава, но Улрайх улови. След това стражът на баварците се намеси блестящо при страхотно изпълнение от фаул на Брума, при което топката влизаше точно под напречната греда. Минути по-късно пък Зюле изби пред голлинията удара на Вернер.

В 37-ата минута Лайпциг изравни напълно заслужено. Зюле блокира Тимо Вернер, но Наби Кейта се озова на правилното място и вкара отблизо с левия крак.

Малко след почивката Брума пробва фалцов удар, но не успя да уцели вратата на съперника. Десетина минути след паузата обаче агресията в играта на домакините даде резултат и Лайпциг осъществи пълен обрат. Кейта изведе Тимо Вернер и той простреля Улрайх с мощен диагонален удар.

Байерн реагира и на терена се появи Франк Рибери. Удар на Матс Хумелс беше спасен от вратаря, а в средата на втората част Видал не успя да реализира отблизо след центриране на Кимих.

Пет минути преди края на редовното време реферът погледна на повторение ситуация, при която Илзанкер игра с ръка в наказателното поле след претенции на влезлия като резерва Левандовски, но до дузпа не се стигна. В добавеното време точно Илзанкер изчисти в последния момент остро центриране отляво.

РБ Лайпциг - Байерн Мюнхен 2:1

0:1 Сандро Вагнер - 12'
1:1 Наби Кейта - 37'
2:1 Тимо Вернер - 56'

РБ Лайпциг: Гулаши, Конате, Упамекано, Лаймер, Илзанкер, Деме, Кейта (Форсберг - 68'), Кампъл, Брума, Забитцер (Вернер - 10') {Огюстен - 83'}, Поулсен

Байерн Мюнхен: Улрайх, Хумелс, Зюле, Алаба, Кимих (Рафиня - 79'), Руди, Видал, Хамес (Левандовски - 72'), Бернат (Рибери - 61'), Мюлер, Вагнер