Борусия Дортмунд победи Майнц 05 с 2:1 в двубой от 29-ия кръг на немската Бундеслига, игран на стадион "Сигнал Идуна Парк".

Футболистите на треньора Лусиен Фавре тотално надиграха противника си и до средата на първото полувреме заслужено вече водеха с 2:0, благодарение на Джейдън Санчо (17', 24').

През втората част "жълто-черните" продължиха да диктуват темпото на мача. Все пак в края на срещата гостите вдигнаха темпото и успяха да върнат едно попадение, дело на Робин Куайсон (84').

Така след болезнената загуба от Байерн Мюнхен (0:5) миналата седмица Борусия си върна самочувствието до някаква степен и отново се качи на върха в класирането с актив от 66 точки. "Жълто-черните" имат преднина от 2 пункта пред баварците, които обаче утре гостуват на Фортуна Дюселдорф и при евентуален успех ще си върнат лидерството. Майнц пък е 12-и с 33 точки.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/G_WnUrlcAPA" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Още след първия съдийски сигнал домакините се втурнаха да търсят ранно попадение и можеха да стигнат до него в 5-ата минута, след като Якоб Ларсен нацели гредата. Футболистът тества вратаря, след като засече центриране в наказателното поле. Късметът му обаче не беше на негова страна, тъй като топката разтресе левия страничен стълб.

Две минути по-късно Томас Дилейни се извиси над всички и засече центриране от ъглов удар. Силният му изстрел с глава обаче попадна точно във вратаря Флориан Мюлер.

В 17-ата минута логичното се случи. Марио Гьотце проби отдясно и отправи остро центриране към Джейдън Санчо. Футболистът засече подаването по прекрасен начин и с едно докосване прати топката във вратата.

Седем минути по-късно Борусия удвои преднината си. Мълниеносна атака на домакините заврши с добро подаване на Домас Дилейни към Санчо, който се разписа за втори път - 2:0.

В 32-ата минута Ларсен се възползва от пространството около себе си и шутира от границата на наказателното поле. Топката обаче мина на на сантиметри от лявата греда.

В 44-ата минута гостите пропуснаха отлична възможност да върнат едно попадение. Карим Онисиво получи страхотно подаване в опасна близост до вратата. Футболистът шутира, но нацели дясната греда. Така първото полувреме завърши без повече голове.

През втората част Борусия продължи да контролира случващото се на терена. В 52-ата минута Марко Ройс можеше да направи резултата класически. Звездата на домакините засече от воле остро подаване отдясно, но ударът му не бе в обсега на Мюлер и стражът спаси.

Две минути по-късно Мариус Волф пробва късмета си с много плътен и нисък удар от далечно разстояние. Мюлер обаче отново бе на мястото си и спаси безпроблемно.

В 62-ата минута Карим Онисиво отново нацели гредата. Бързоногият австриец бе изведен на стрелкова позиция в пеналтерията и шутира, но топката реши да посети десния страничен стълб.

В следващите минути гостите се настаниха трайно в половината на "жълто-черните" и на няколко пъти пробваха рефлексите на Роман Бюрки със снаряди от далечно разстояние. Вратарят на Борусия обаче не позволи да се стигне до гол.

В 84-ата минута Майнц все пак върна едно попадение. Робин Куайсон се оказа на правилното място в правилното време след разбъркване в наказателното поле. Рикошет хвана в крачка футболиста и той от непосредствена близост прати топката във вратата.

Борусия - Майнц 2:1

Голмайстори: Джейдън Санчо (17', 24'), Робин Куайсон (84')

Борусия: Бюрки, Волф (Загаду 78'), Вайгл, Аканджи, Диало, Витсел, Дилейни, Санчо, Ларсен (Филип 72'), Ройс, Гьотце (Топрак 89')
Треньор: Лусиен Фавре

Майнц: Мюлер, Донати, Хак, Ниакате, Карикол, Малонг (Баку 46'), Гбамен, Латца (Уджах 82'), Боетиус, Матета (Куайсон 56'), Онисиво
Треньор: Сандро Шварц