Байер Леверкузен победи с 4:3 Борусия Дортмунд в един от най-лудите мачове в Бундеслигата този сезон. “Аспирините” спряха победната серия на вестфалци, а освен това не позволиха на головия хищник Ерлинг Холанд да отбележи поредното си попадение.

Иначе още преди почивката зрителите на “Бай Арена” станаха свидетели на 4 гола. Кевин Фоланд откри в 20-та минута, а Матс Хумелс (22) и Емре Джан (33) направиха обрат. Фоланд в края на първата част изравни.

След почивката гостите поведоха чрез Рафаел Герейро (65), но “аспирините” стигнаха до трите точки след два гола в рамките на минута - на Лион Бейли (81) и Ларс Бендер (82). Двубоят ще бъде запомнен още с по една греда и един отменен гол за всеки от двата отбора.

Така Байер отдалечи Борусия Дортмунд от първото място в класирането. “Жълто-черните” са трети с 39 точки и мач повече от Байерн Мюнхен (42) и Лайпциг (21). Тимът от Леверкузен пък е 5-ти вече с 39 т.

Двата отбора изиграха много отворен мач, на бързи обороти и положенията пред двете врати се редяха едно след друго. Още в 19-та минута Холанд можеше да реализира поредното си попадение за Дортмунд, но удара му по диагонала бе отразен от Храдецки.

Малко след това домакините поведоха след мълниеносна контраатака. Надим Амири изведе Кевин Фоланд сам срещу Бюрки и с удар по диагонала направи 1:0.

Отговорът на Дормтунд бе светкавичен. В 22-та минута след центриране от ъглов удар Матс Хумелс надскочи персоналния си пазач и с глава реализира за 1:1. Малко след това Муса Диаби вкара за 2:1, но попадението му бе отменено заради засада.

Последва натиск на гостите, а новото попълнение Емре Джан заби фантастичен гол. Привлеченият от Ювентус полузащитник стреля фалцово от над 25 метра и не остави никакви шансове на Храдецки.

Фиестата от голове продължи с нов такъв на Фоланд. Нападателят се възползва от разбъркване в наказателното поле на Борусия и от подаване на Йонатан Та. Останалото бе лесно - насочи топката във вратата отблизо.

На почивката в игра за вестфалци се появи Джовани Рейна, който бе в основата на нов отменен гол. Джейдън Санчо реализира след подаване на Ашраф Хакими, но ВАР отсече, че Рейна е извършил фаул в нападение. Малко след това шут на Рейна бе отразен от Храдецки, а след това топката се отби в гредата.

“Аспирините” също не останаха длъжни и шут на Кай Хаверц също спря в гредата. Така се стигна до 65-та минута, когато Дормунд вкара трети гол. При поредната атака с едно докосване Хакими намери в наказателното поле Рафаел Герейро, който стреля по диагонала за 3:2.

Леверкузен натисна и в 72-та минута гол на Лион Бейли бе отменен заради засада. Крилото от Ямайка все пак вкара в 82-та минута, когато бе намерен зад защитата на гостите и с премерен удар изравни.

Шокът за Борусия бе пълен, когато минута по-късно Ларс Бендер им вкара четвърти гол. Синкгравен центрира от лявото крило, а Бендер с глава насочи топката неспасяемо към далечната греда.

Байер Леверкузен - Борусия Дортмунд 4:3

1:0 Кевин Фоланд 20’

1:1 Матс Хумелс 22’

1:2 Емре Джан 33’

2:2 Кевин Фоланд 43’

2:3 Рафаел Герейро 65’

3:3 Лион Бейли 81’

4:3 Ларс Бендер 82’

Байер Леверкузен: Храдецки, Тапсоба, Св. Бендер, Та, Белараби (46 - Вайзер), Л. Бендер, Амири (89 - Драгович), Синкгравен, Хавертц, Диаби (71 - Бейли), Фоланд

Борусия Дортмунд: Бюрки, Аканжи (86 - Азар), Хумелс, Загаду, Хакими, Витсел, Джан (87 - Гьотце), Герейро, Санчо, Бранд (65 - Рейна), Холанд