Лацио е последният полуфиналист в турнира за Купата на Италия след драматичен успех с 5:4 след дузпи (0:0 в редовното време и 1:1 след продълженията) като гост на Интер. След 90 минути без да си отбележат гол в 108-та Чиро Имобиле смълча трибуните на “Сан Сиро”, а в 124-та Мауро Икарди изравни след спорна дузпа за Интер.

Последва ролетката на дузпите, при която римляните показаха характер, а развръзката дойде в края. Раджа Наинголан стреля мощно в средата на вратата, но Томаш Стракоша бе подготвен и отрази, а Лукас Лейва не трепна при решаващия удар и прати тима си на полуфинал.

Гостите като цяло създадоха доста ситуации пред вратата на “нерадзурите”, но Самир Ханданович имаше ден и направи няколко невероятни спасявания.

Тимът на Лучано Спалети също имаше своите шансове, включително сериозен пропуск на Лаутаро Мартинес в 4-та минута на продължението на редовното време. В 97-та Интер поиска и дузпа за нарушение срещу Мауро Икарди, но главният рефер не посмя да посочи бялата точка.

Така Лацио развали плановете на Интер за милански полуфинал за Купата, тъй като именно Милан чакаше победителят от този мач. Другият финалист ще бъде определен след сблъсъка между Фиорентина и Аталанта. Мачовете са през април.

Лацио започна добре срещата и първото положение в мача бе за гостите от столицата. В 10-та минута Корея стреля с глава, но покрай вратата. Домакините опитаха да отвърнат с далечен удар на Марсело Брозович, който също не попадна в целта.

В 28-та минута хората на Симоне Индзаги бяха още по-близо до първия гол в мача. Луис Алберто бе изведен сам срещу Самир Ханданович, но стреля право в него. Стражът на “нерадзурите” показа страхотен рефлекс и укроти топката. Две минути по-късно словенецът отрази и удар на Чиро Имобиле.

Домакините опитаха да променят събитията на “Сан Сиро” след почивката, но първото по-сериозно положение отново бе пред тяхната врата. В 51-та минута Луис Алберто стреля по диагонала, а Ханданович отново спаси. Минута по-късно стражът на Интер обезкуражи и Сенад Лулич, който изпрати плътен удар от далечно разстояние.

Интер опитваше да владее повече топката, но Корея и Милинкович-Савич от гостите набързо пропуснаха по още едно положение. Така се стигна до 62-та минута, когато “нерадзурите” направиха грандиозен пропуск. Жоао Марио опита да изненада Стракоша с далечен удар. Стражът на Лацио изби неуверено топката право на крака на Антонио Кандрева. Опитният полузащитник обаче не успя да я насочи в опразнената врата на метри от голлинията.

Кандрева опита да се реваншира с хубави пробиви и удари от границата на наказателното поле. В първия случай топката облиза страничната греда, а след мина на метър от нея.

В 77-та минута Весино засече хубаво центриране с глава, но Стракоша отрази топката точно под гредата. В 88-та минута Фелипе Кайседо влезе като резерва и с първото си докосване можеше да класира Лацио за полуфиналите. Еквадорецът бе изведен сам срещу Ханданович и стреля с неудобния си десен крак в близкия ъгъл, но стражът на Интер отново спаси.

Малко след това Имобиле стреля фалцово по диагонала, а вездесъщият в този мач Ханданович отново не даде топката да попадне във вратата му. В 4-та минута на продълженията Интер също направи голям пропуск. Стракоша спаси удар на Политано отблизо, топката попадна у Лаутаро Мартинес, който от сложно положение не успя да я насочи в опразнената врата.

Така след 90 минути двата отбора не успяха да си отбележат и победителят трябваше да бъде определен след продължения и евентуално дузпи. В 97-та минута домакините дружно поискаха дузпа, след като Милинкович-Савич побутна леко Мауро Икарди, към когото бе насочено едно центриране от свободен удар. Реферът Розарио Абисо се консултираше с асистентите си близо две минути, но не посмя да посочи бялата точка.

Така се стигна до 108-та минута, когато Фелипе Кайседо и Чиро Имобиле матираха защитата на Интер с многобройни подавания помежду си. Имобиле получи последния пас в наказателното поле и от сложна ситуация успя да отправи удар, при който Ханданович вече нямаше как да реагира - 1:0 за Лацио.

В 116-та минута Квадво Асамоа беше изгонен с директен червен картон за грубо нарушение срещу Милинкович-Савич и намали шансовете на домакините да стигнат до изравнителен гол. И въпреки това Интер успя! В 124-та минута Милинкович-Савич направи нарушение на границата на наказателното и този път Абисо отсъди дузпа. За протестите Стефан Раду получи втори жълт и съответно червен картон. Мауро Икарди не трепна и направи драмата още по-сериозна - 1:1.

При дузпите стражът на Лацио Стракоша направи две страхотни спасявания при ударите на Лаутаро Мартинес и Раджа Наингола, а от римляните пропусна само Риза Дурмиши. Решаващото изпълнение без да трепна вкара Лукас Лейва.

Интер - Лацио 1:1 след продължения (4:5 след дузпи)

0:1 Чиро Имобиле 108’

1:1 Мауро Икарди 120+5’