След 17 години най-добрият вратар на планетата за 2017 г. Джанлуиджи Буфон и италианският хегемон Ювентус се разделиха!

Това стана при победата с 2:1 над Верона в мач от последния кръг на Серия "А". Буфон беше сменен в средата на второто полувреме, при резултат 2:0, като моментът беше много емоционален и легендата, съотборниците му, тифозите, не успяха да сдържат сълзите си.

След смяната Буфон премина покрай всички трибуни, фенове се надпреварваха да се докоснат до него, а той уважи всички. След мача Юве получи седмото си поредно Скудето, което вратарят вдигна над главата си.

Иначе головете за шампионите бяха дело на Даниеле Ругани (50) и Миралем Пянич (52), а за Верона се разписа Алесио Черчи (76). Последен мач за "бианконерите" изигра и Стефан Лихтщайнер, който също беше неизменен участник в седемте поредни титли. В края на срещата швейцарският ветеран изпусна дузпа.

Очаквано Джанлуиджи Буфон започна титуляр. Стефан Лихтщайнер също стартира, за да се сбогува със "старата госпожа", шанс за изява получи и резервата Стефано Стураро. Марио Манджукич, за когото това също може да се окаже последен мач за Юве, поведе атаката.

В 3-ата минута гостите организираха добра атака, но Стефан Лихтщайнер с чудесна намеса предотврати опасността. След четвърт час игра Буфон показа познатата си класа. След изстрел на Мохамед Фарес легендата плонжира и изби, а тифозите запяха името на своя голям любимец.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fbianconeribrasil%2Fvideos%2F1934649829881296%2F&show_text=0&width=560" width="560" height="311" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allowFullScreen="true"></iframe>

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FJuventusFamilyOfficial%2Fvideos%2F2043039325949075%2F&show_text=0&width=560" width="560" height="315" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allowFullScreen="true"></iframe>

По-късно удар с левия крак на Лихтщайнер не намери целта, а шут на Пауло Дибала по никакъв начин не затрудни вратаря Андраде Николас. В средата на полувремето перлата на "старата госпожа" стреля силно по земя, но този път в аут.

След малко повече от половин час игра Дъглас Коста премина през двама противници, но вратарят спаси. Секунди по-късно Марио Манджукич със страхотно изпълнение от воле накара Николас отново да избива. В 40-ата минута, след разбъркване в наказателното поле, Дибала можеше да вкара чудесен гол с копване, но гредата го спря.

После Манджукич получи с гръб в наказателното поле, завъртя се, но отново мерникът му изневери. В 50-ата минута шампионите поведоха. След късо изпълнение на корнер, Коста навлезе в наказателното поле и стреля, но вратарят изби. Даниеле Ругани обаче не сбърка при добавката и откри резултата – 1:0 за Юве!

120 секунди по-късно торинци вече водеха с 2:0. Дибала изработи фаул на отлична позиция, от който майсторът на подобни изпълнения Миралем Пянич не сбърка, за да убие всякаква надежда на гостите. По-късно и Дибала шутира от фаул, но Николас улови. След час игра Буфон направи дузпа, но съдийската бригада реши да подмине ситуацията, защото мачът беше празник и без значение.

В 64-ата минута дойде емоционалният момент. Буфон напусна терена под бурните овации на целия стадион, поздрави се поотделно с всичките си съотборници със сълзи на очите. На негово място на терена се появи Карло Пинсолио, за когото това е дебют за Юве.

В 76-ата минута Ромуло с пас отдясно намери Алесио Чечри, който с едно докосване врака почетен гол за гостите. В края домакините получиха дузпа, но Лихтщайнер не успя да се сбогува с гол за "старата госпожа", след като вратарят му спаси удара.

Ювентус – Верона 2:1

Голмайстори: 1:0 Ругани (50), 2:0 Пянич (52), 2:1 Черчи (76)

Ювентус: Буфон (64-Пинсолио), Лихтщайнер, Бардзали, Ругани, Алекс Сандро, Маркизио, Пянич, Стураро (44-Бентанкур), Дибала, Дъглас Коста (66-Игуаин), Манджукич
Треньор: Макс Алегри

Верона: Николас, Ромуло, Карачоло (46-Беарцоти), Ферари, Сюпрайен, Аарънс (62-Дзукулини), Фосати, Данци, Фарес, Матос (81-Петкович), Черчи
Треньор: Фабио Пекия