Здравейте, уважаеми читатели, на Gol.bg. За втора поредна вечер ще можем да се насладим на 1/8-финалните срещи от Шампионската лига и в тази връзка ви представяме отново новата ни рубрика, наименована "Шампионска лига - Архивите са живи".

В нея ще ви припомняме едни от най-запомнящите се и легендарни финали в Шампионската лига. Днес програмата в турнира предлага следните срещи от 1/8 финалите Базел - Порто и Шалке - Реал Мадрид.

Именно с финална среща с участието на "белия балет" ще ви представим днешната ни рубрика. Ще ви върнем през пролетта на миналата година, когато в Лисабон се изигра един от най-великите мачове в историята на Шампионската лига.

Тогава Реал Мадрид спечели 10-ата си Шампионска лига след изключително драматичен мач срещу Атлетико Мадрид.

Големият финал в Лисабон и Десетата за Реал Мадрид

"Белия балет" се наложи с 4:1 над градския си съперник Атлетико Мадрид след продължения. Финалът се игра в Лисабон, но отборът на Карло Анчелоти се измъкна на косъм от загубата преди редовното време. В третата минута на даденото от съдията продължение Серхио Рамос изравни за Реал - 1:1 и прати мача в продължение, след като преди това Годин бе извел дюшекчиите.

Двубоят започна с по-активни действия на Реал, а в 9-ата минута започналият като титуляр голмайстор на Атлетико Диего Коста трябваше да бъде заменен принудително от Адриан Лопес. Това бе втората най-ранна смяна в историята на европейските финали.

В 36-ата минута Атлетико сензационно поведе, след като бранителите на „кралския клуб” сгрешиха фатално, а Икер Касияс излезе неразчетено, за да може Диего Годин да реализира с глава за 0:1. Така Годин стана и първият уругваец, разписвал се във финал на Шампионската лига. До края на полувремето Реал не успя да реагира адекватно и резултатът остана непроменен на почивката.

След почивката футболистите на „белия балет” установиха натиск и действията се водеха почти изцяло пред вратата на „дюшекчиите”. Въпреки това обаче изравнителният гол не падаше, а Карло Анчелоти дъвчеше дъвка нервно край тъчлинията „Кралският клуб” упражни още по-сериозен натиск в заключителните минути, но „дюшекчиите” правеха всичко възможно да накъсват играта и да чистят топката.

Усилията на „белия балет” дадоха резултат в даденото 5-минутно продължение на редовното време. В 93-ата минута Серхио Рамос изравни за 1:1, след като засече с глава топката след центриране от корнер на Лука Модрич и прати срещата в продължения.

Първото продължение премина без чисти голови ситуации. Реал не успя да се възползва от няколко разбърквания в наказателното поле на съперника. Усилията на „белия балет” обаче дадоха резултат във второто продължение, след като в 110-ата минута Ди Мария нахлу в наказателното поле и стреля, след което Куртоа отрази удара, но топката отиде на главата на Гарет Бейл, който вкара за 2:1.

В 117-ата минута Марсело се възползва от празно пространство пред себе си, напредна и простреля Куртоа за 3:1. В последната 120-а минута на продължението Габи фаулира Роналдо в наказателното поле и португалецът сам реализира отсъдената дузпа за крайното 4:1. Двубоят завърши с доста жълти картони и сблъсъци между футболистите на двата тима, като дори треньорът на Атлетико Диего Симеоне нахлу на терена.

В крайна сметка Реал (Мадрид) спечели така мечтаната десета титла от най-престижния европейски клубен турнири и отново е шампион на Стария континент.