Аржентинецът Хуан Мартин Дел Потро спечели турнира по тенис от сериите "Мастърс" в Индиън Уелс с награден фонд 7,97 милиона долара.

Той се наложи над петкратният шампион и номер 1 в схемата Роджър Федерер (Швейцария) с 6:4, 6:7 (8), 7:6 (2). Дел Потро спря рекордната серия в кариерата на своя противник, който имаше преди този мач 17-а победи в 17 срещи от началото на годината.

36-годишният Федерер допусна пробив на 0 в първия сет при 2:2 и Дел Потро затвори с 6:4 в своя полза. След изключително оспорвана втора част се стигна до тайбрек. Швейцарецът водеше с 6:3 точки, но допусна изравняване. Все пак опитният тенисист успя да спечели с 10:8, с което изравни резултата.

В решителният трети сет развръзката настъпи при 4:4 и сервис на Дел Потро. Аржентинецът спаси първата възможност за пробив, но при вторият опит капитулира. Федерер подаваше за мача и поведе с 40:15, но се стигна до възможност за изравняване на резултата. Швейцарецът излезе от трудната ситуация и получи трети мачбол, който пропусна. Това доведе до срив в играта му и Дел Потро изравни за 5:5.

Шампионът трябваше да бъде определен след нов тайбрек. Аржентинецът се възползва от психологическия момент и размаза Федерер със 7:2.

Дел Потро бе загубил предишния си финал в Индиън Уелс - през 2013 година, когато отстъпи пред Рафаел Надал. Неговите показатели срещу Федерер досега бяха - само 6 победи в 24 мача.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/TK1--vyp8ww" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>