Белгия постигна втората си повече от убедителна победа в Група G на Световното първенство. Тимът на Роберто Мартинес разби с 5:2 Тунис и запази 100-процентовия си актив след успеха с 3:0 над Панама в първия кръг.

В мач с много положения “червените дяволи” решиха всичко още през първото полувреме, след което вече водеха с 3:1. Еден Азар бе дал аванс на Белгия в 6-та минута от дузпа, а Ромелу Лукаку вкара два гола до края на полувремето - в 16-та и в 45-та минута. Дилан Брон бе намалил за Тунис в 18-та, а Азар с втория си гол в 51-та минута направи аванса на “червените дяволи” още по-сериозен, а след куп пропуски Мичи Батшуай най-накрая успя да се разпише в 90-та минута. В добавеното време Уахби Хазри вкара втори гол за Тунис.

Така след две победи и голова разлика 8:2 Белгия държи уверено първото място в групата и на практика се класира за осминафиналите. В последния мач от групата белгийците ще играят срещу Англия. Вероятно този двубой ще определи отборът, който ще завърши на върха.

Мачът ще бъде запомнен и с няколко рекорда. В 27-ми пореден мач на Световното първенство падна гол, а отделно имаше 13 дузпа от началото на турнира. Колкото за 64 мача от предишното Световно. Белгия пък вкара поне 3 гола в 10 от последните си 15 мача.

Двубоят започна по перфектен начин за белгийците, които поведоха още в 6-та минута. Еден Азар бе спънат на границата на наказателното поле от Сиам бен Юсеф и реферът посочи бялата точка. Имаше нужда и от ВАР, който също не даде ясна представа. Все пак Азар стреля хладнокръвно от дузпата и направи 1:0.

Последваха няколко пропуска на белгийците, като в 13-та минута Азар бе близо до това да отбележи второто си попадение. В 16-та минута Ромелу Лукаку покачи на 2:0 след бърза контраатака. Дрис Мертенс намери нападателят в изгодна позиция и Лукаку с удар по диагонала наказа Бен Мустафа за 2:0.

Тунизийците се върнаха в мача много бързо и след само още 2 минути намалиха резултата. Капитанът Хазри центрира от свободен удар, а Дилан Брон вкара с глава. Радостта на тунизийците се позабави заради видеоповторенията, които разглеждаха дали има положение за засада. Такава нямаше и голът бе зачетен. Малко след това обаче Брон се контузи нелепо и бе заменен.

Последваха куп пропуски и пред двете врати. В крайна сметка в продължението на първата част Ромелу Лукаку вкара второто си попадение. Нападателят бе изведен от Тома Мюние и копна много технично топката с десния си крак над Бен Мустафа. Това бе 4-ти гол на Лукаку от началото на турнира, с което изравни Кристиано Роналдо при голмайсторите и отделно стана най-резултатният белгиец на световни финали.

Това бе 16-ти гол на Лукаку в последните му 11 мача за Белгия. А още по-интересното бе, че последният играч, който вкара по два гола в два поредни мача на Световно първенство бе…Диего Марадона през 1986 година.

Второто полувреме започна с нещо като натиск на Тунис, но Белгия вкара с първата си по-сериозна атака. В 51-та минута Кевин Де Бройне пусна страхотен далечен пас към Еден Азар, който остана сам срещу Бен Мустафа, преодоля го и после нямаше как да сбърка на празната - 4:1. По този начин Азар и Лукаку станаха първите съотборници с по два гола в един и същи мач след Тони Кроос и Андре Шюрле за Германия от мача с Бразилия от последното Световно.

Роберто Мартинес реши, че двубоят е приключил и замени големите си звезди Еден Азар и Ромелу Лукаку. Заместникът на Лукаку - Мичи Батшуай пък се отчете с грандиозни пропуски в последните минути на двубоя.

Първият дойде в 76-та минута, когато Батшуай бе оставен сам срещу Бен Мустафа, преодоля го и насочи топката към опразнената врата. Тя обаче бе избита от голлинията от защитник на Тунис. Вторият бе още по-сериозен. В 80-та минута Бен Мустафа не изби добре опасен удар на Караско. Батшуай бе на метри от голлинията, но стреля …в гредата. Комичните изяви на нападателя на Борусия Дортмунд продължиха и в 81-та минута опропасти ново положение. Асистенцията бе доставена от Де Бройне, а Батшуай стреля в центъра на вратата от точката на дузпата.

Все пак Батшуай счупи каръка в 90-та минута, като отбеляза от най-трудното положение. Нападателят бе намерен в наказателното поле след хубав пас на друга резерва Юри Тилеманс. Батшуай се хвърли и успя някак да засече подаването, за да преодолее Бен Мустафа.

В добавеното време на срещата капитанът на Тунис Уахба Хазри вкара втори гол за Тунис. Нападателят получи добро подаване от Нагес в наказателното поле на Белгия и мушна кълбото зад Куртоа.

Белгия - Тунис 5:2

1:0 Еден Азар 6’-д

2:0 Ромелу Лукаку 16’

2:1 Дилан Брон 18’

3:1 Ромелу Лукаку 45’

4:1 Еден Азар 51’

5:1 Мичи Батшуай 90’

5:2 Уахби Хазри 90+3'

Белгия: Тибо Куртоа, Тоби Алдервайрелд, Ян Фертонген, Тома Мюние, Дедрик Боята, Аксел Витсел, Кевин Де Бройне, Яник Караско, Дрис Мертенс (86 - Юри Тилеманс), Еден Азар (68 - Маруан Фелайни), Ромелу Лукаку (59 - Мичи Батшуай)

Тунис: Фарук Бен Мустафа, Сиам бен Юсеф (41 - Йоан Беналуан), Ясин Мериа, Дилан Брон (24 - Хамди Нагес), Ал Малул, Саиф-Един Хаоуи, Анисе Бадри, Уахби Хазри, Ферджани Саси (59 - Наим Слити), Елис Скири, Фахредин Бен Юсеф