България допусна загуба с 2:3 (25:22, 19:25, 25:16, 19:25, 19:21) гейма от Япония във втората си среща от турнира от Волейболната лига на нациите във Варна. След тази среща националите ни имат три победи и пет загуби и 8 точки в актива си. Победата бе трета за Япония в надпреварата, като азиатците имат 5 загуби и 8 точки.

Силвано Пранди направи три промени в стартовия състав на България в сравнение с вчерашния двубой с Австралия. За България срещата започнаха Георги Братоев, Красимир Георгиев, Мартин Атанасов, Светослав Гоцев, Розалин Пенчев, Цветан Соколов и либеро Владислав Иванов.

Срещата започна изключително оспорвано, а резулататът, който до първото техническо прекъсване бе изравняван 7 пъти, се движеше точка за точка. С отлична атака и точка на Юки Ишикава японците водеха с 8:7 при първото техническо прекъсване. След прекъсването резултатът бе изравняван три пъти, след което България успя да поведе с 2 точки при 13:11. След грешка в атака на Цветан Соколов гостите успяха да изравнят при 14:14, но при второто техническо прекъсване резултатът бе 16:14 за домакините. Япония на няколко пъти успяваше да се приближи на точка от националите ни, но все пак в края на гейма България успя да поведе с 4 точки при 22:18. След грешка на японците при изпълнението на начален удар България взе първата част с 25:22.

В началото на втората част японците влязоха по-добре и поведоха с 3:0. След 7:4 за Япония националите ни реализираха 4 поредни точки и не само изравниха при 7:7 със страхотна блокада, но и поведоха с 8:7 след успешна атака на Мартин Атанасов. След техническото прекъсване японците показаха невероятна игра и изпълнение на начален удар, българите допускаха грешки, в резултат на което азиатците отбелязаха 7 поредни точки и дръпнаха с 14:8 в резултата. При второто техническо прекъсване резултатът бе 16:12 за гостите. След 18:12 за Япония националите ни направиха серия от четири поредни точки и намалиха пасива си до само 2 точки - 16:18. В края на гейма обаче Япония показа страхотна игра в атака и защита и реализира пет поредни точки и поведе с 24:18. Гостите спокойно затвориха втората част с 25:19 след грешка на Тодор Скримов при изпълнение на начален удар.

В началото на третата част след две изравнявания България поведе с 4:2, но допусна изравняване при 4:4. Последва серия от три поредни точки на националите ни, най-вече заради страхотната блокада на българите, и те поведоха с 7:4, а при първото техническо прекъсване резултатът бе 8:6 за домакините. Японците веднага изравниха при 8:8, но България успя да си върне авансът от 2 точки - 10:8. След 12:11 за България националите ни отбелязаха четири поредни точки, две от които от начален удар на Николай Учиков и поведоха с 16:11 при второто техническо прекъсване. След прекъсването българите показаха най-добрите си оръжия в атака и на блокада и дръпнаха със 8 точки при 23:15 и спокойно взеха третата част с 25:16.

Домакините започнаха много добре четвъртата част и поведоха с 3:1, но допуснаха изравняване при 5:5. След още две изравнявания с отлична атака на Николай Пенчев по диагонал България водеше с 8:7 при първото техническо прекъсване. Гостите изравниха веднага при 8:8, а след пет точки от начален удар и една успешна атака на Юджи Нишида Япония поведе с 6 точки при 14:8. При второто техническо прекъсване резултатът бе 16:10 за азиатците. След прекъсването резултатът се движеше точка за точка до 15:20 за гостите, след което Япония реализира три поредни точки и поведе с 23:15. Националите ни успяха в края да отбележат три поредни точки, но Япония успя да вземе гейма с 25:19 и всичко щеше да се реши с тайбрек.

Тайбрекът започна с две равенства, след които гостите поведоха с 2 точки при 4:2, но националите ни изравниха веднага резултата. Последваха три изравнявания на резултата, а при смяната на игралните полета гостите водеха с 8:7. След още едно равенство Япония отново излезе напред в резултата с 2 точки при 10:8 и Силвано Пранди поиска прекъсване. След неуспешна българска атака японците поведоха с 3 точки при 13:10, но домакините изравниха при 14:14. Последваха 5 изравнявания на резултата, а японците се оказаха по-съобразителни и успяха да измъкнат тайбрака с 21:19 и съответно мача с 3:2.

Утре са последните срещи от турнира. От 17.00 играят Австралия и Япония, а от 20.40 часа е срещата между България и Италия.