Националният селекционер на Англия Фабио Капело разкри, че е извадил крилото на Арсенал Тио Уолкът от състава на "трите лъва" за Мондиала в ЮАР, тъй като смята, че травмите, от които постоянно страдаше младокът, са дали своето влиание и той не е в оптимална форма.

Дон Фабио за пръв път даде обяснение пред медиите за повиканите футболисти, след като обяви окончателния състав от 23-ма души, на които ще разчита в Африка.

Докато тренира своите подопечени в базата на тима в Рустенбург, Капело признава, че много трудно е направил своя избор и никак не му е било лесно да вземе тежкото решение да отпрати няколко английски национали, които попадаха в разширения му състав преди това.

Сред освободените от тима бе и крилото на Арсенал Тио Уолкът, който през вече изминалия сезон страдаше от травми, но в края на кампанията успя да навлезе във форма.

Италианецът признава, че е трябвало дълго време да размишлява, дали да остави младока в състава за ЮАР, но в крайна сметка е стигнал до извода, че травмите са си казали своята дума и 21-годишният футболист не е още готов за големи мачове.

"Това бе много трудно решение за мен. Знам, че Тио бе много важен играч в квалификациите и ни помогна доста. След операцията, която претърпя обаче, той не игра особено много мачове. Мога да кажа, че след травмите, Уолкът не бе същият футболист, който преди познавахме", заяви Капело.

"Надявам се, че той постепенно ще навлезе в добре познатата си форма и ще се върне в отбора за квалификациите за Европейското първенство през 2012 година. Бе трудно за мен да го отпратя, но все пак аз трябва да избера най-добрите футболисти, които са намират в най-добра форма", добави специалистът.

Уолкът от своя страна се надяваше до последно да се възползва от липсата на Дейвид Бекъм в състава на Англия. Спайс Бой се контузи по-време на един от мачовете на своя Милан и още преди повече от месец стана ясно, че ще пропусне Мондиала.

Имаше спекулации след травмата на Бекъм, че опитният халф ще влезе в треньорския щаб на Капело, но италианецът отрече да има такова нещо.

"Бекъм не е треньор и няма да влиза в щаба ми. Неговото присъствие по-време на тренировките обаче е важно, тъй като той е символът на Англия. Дейвид може да допринесе за повишаването на увереността и мотивацията на футболистите. Той не иска да бъде в ЮАР на почивка, а просто да бъде близо до отбора", отбеляза бившият треньор на Реал (Мадрид).

Капело също така изрази мнението си, че Англия има всичко необходимо, за да сложи край на 44-годишната агония без световна титла.

За последно страната триумфира на Мондиала през 1966 година, но от тогава мина доста време.

"Мисля, че този отбор е наистина добър. Играчите ми са страхотни и се разбират отлично. Защо да не спечелим световната титла?"

"Знам, че и другите отбори са силни, но въпреки това, ние сме един от най-добрите отбори в ЮАР и сме сред фаворитите за трофея", завърши Фабио Капело.