Португалия победи с 1:0 Италия в контролна среща в Женева, въпреки че беше без голямата си звезда Кристиано Роналдо. Нападателят на Реал Мадрид бе освободен от лагера на националния си отбор и според слуховете заради това португалската федерация ще трябва да плати около 400 000 евро компенсация на италианската заради липсата му.

Само преди дни Роналдо донесе победата на Португалия с 3:2 като гост над Армения в евроквалификация. Тази вечер в Женева иберийците имаха малко повече късмет и с гол на Едер в началото на второто полувреме стигнаха до победата. Двата отбора играха за последен път помежду си през февруари 2008 година, когато Италия спечели с 3:1 с голове на Лука Тони, Фабио Канаваро и Фабио Куалярела.

Тимът на Антонио Конте, който е съперник на България в европейските квалификации, започна по-добре срещата и в началните минути Андреа Пирло и Андреа Бертолачи пробваха късмета си с далечни удари. Най-близко до целта обаче бе Стефан Ел Шаарави, който в 27-та минута проби по лявото крило и стреля фалцово в далечния ъгъл. Топката обаче мина на сантиметри от страничната греда.

Португалците пък можеха да отбележат след страхотни грешки в защитата на “Скуадрата”. Първо удар на Силвестре Варела бе избит от голлинията от Андреа Ранокиа, след като миг по-рано Салваторе Сиригу бе подарил топката на Едер.

Малко след това пък Жоао Моутиньо пресече успоредно подаване, но останал сам на границата на наказателното поле, стреля в обсега на Сиригу.

Само 5 минути след началото на второто полувреме Леонардо Бонучи виждаше как вкарва топката в мрежата. Защитникът засече с глава фирмено центриране на Андреа Пирло от фаул, но топката не пожела да влезе и се отби в гредата.

В 52-та минута Португалия отбеляза. Рикардо Куарешма центрира на външен фалц от лявото крило, а Едер бе на най-добрата възможна позиция и отблизо нямаше как да сбърка - 1:0 за Португалия. Това бе първи гол на нападателя с националната фланелка.

Италия можеше да изравни в 67-та минута, когато Матео Дармиан се освободи от противников защитник в наказателното поле на Португалия и с фалцов удар потърси далечната греда. Топката обаче отново мина агонизиращо близко.

“Скуадрата” опита натиск до края на мача, но нещата не им се получиха много. В 89-та минута резервата Маноло Габиадини си намери позиция за стрелба на границата на наказателното поле, но Бето отстрани силния му удар. До края на срещата пропуски пред вратата на Португалия направиха още Пароло и Пирло, което в крайна сметка доведе до първата загуба на Антонио Конте начело на Италия.

Италия - Португалия 0:1

0:1 Едер 52'

Италия: Сиригу, Дармиaн, Ранокия, Бонучи, Де Шилио (76 - Паскуал), Сориано (58 - Васкес), Пирло, Бертолачи (73 - Пароло), Кандрева (64 - Габиадини), Ел Шаарави (68 - Сансоне), Иммобиле (73 - Матри)

Португалия: Бето, Виейриня (46 - Седрик), Бруно Алвеш (59 - Карико), Фонте, Коентрао (24 - Елисеу), Моутиньо, Перейра, Тиаго (46 - Адриен Силва), Куарешма (87 - Пици), Едер, Варела (76 - Нани)