Арсенал постигна домакинска победа над Нюкасъл с 3:0 в двубой от 19-ия кръг на Висшата лига.

„Артилеристите“ изковаха успеха си през второто полувреме благодарение на Обамеянг (50‘, 77‘) и Сака (61‘).

Мачът премина под доминацията на отбора, воден от Микел Артета. Гостите трудно намираха пътя към вратата на Бернд Лено и за 90 минути отправиха едва 1 точен удар.

Двата тима се изправиха един срещу друг отново на „Емиратс“ само преди 9 дни за ФА Къп.

Тогава срещата влезе в продължения и след късна драма „топчиите“ се наложиха с 2:0.

Арсенал продължава възходящата си форма и вече шести пореден мач не познава вкуса на загубата – 5 победи и 1 равенство.

От другата страна, Нюкасъл се намира в серия от 9 двубоя без успех във всички турнири, а последният в класирането – Шефилд Юнайтед, записа първата си победа именно над тима на Стив Брус.

Така Арсенал се изкачи до 10-ата позиция в класирането с актив от 27 точки, докато „свраките“ остават на 15-о място с 19 пункта.

Мачът започна с лек домакински натиск, но „артилеристите“ така и не успяваха да стигнат до нещо по-опасно пред противниковата врата.

След четвърт час игра Арсенал създаде най-чистото си положение и като по чудо не откри резултата.

Букайо Сака получи добро подаване в наказателното поле и стреля, но стражът на Нюкасъл се намеси. Топката все пак се озова в Обамеянг, който обаче на опразнената врата уцели страничния стълб.

В средата на полувремето дойде и първият изстрел от страна на „свраките“. Алмирон шутира от границата на наказателното поле, но кълбото профуча над целта.

Малко след това Обамеянг отново получи на добра стрелкова позиция, но пак пропусна.

Футболистите на Микел Артета продължаваха да диктуват темпото до почивката, но резултатът се запази непроменен.

Още в началните минути на втората част Карл Дарлоу трябваше да проявява рефлекс. Лаказет отправи силен диагонален удар, но вратарят на гостите се намеси блестящо.

По-активната игра на Арсенал даде резултат в 50-ата минута. Обамеянг получи на скорост, надигра Щефан Крафт и с мощен изстрел в близкия ъгъл преодоля Дарлоу – 1:0.

10 по-късно Букайо Сака удвои аванса на своя тим. Юношата на „артилеристите“ бе оставен непокрит на точката за изпълнение на дузпа и без проблем прати топката в мрежата на „свраките“ за втори път.

В 67-та минута Лаказет можеше да оформи класическия резултат, но Дарлоу се отчете с поредна добра изява под рамката.

Домакините изцяло контролираха мача и Обамеянг окончателно уби интригата в 77-ата минута.

Габонецът получи топката на празна врата и отбеляза втория си гол. Ситуацията беше преразгледана с ВАР, защото при подаването на Седрик Соареш останаха съмнения, че кълбото е напуснало очертанията на терена.

След намесата на системата за видеоповторение попадението бе зачетено, с което приключи и всичко по-интересно в двубоя.

Арсенал – Нюкасъл 3:0

1:0 – Обамеянг 50‘

2:0 – Сака 61‘

3:0 – Обамеянг 77‘

Арсенал: Лено, Соареш, Луис, Холдинг, Тиърни, Джака, Партей (Елнени – 67‘), Обамеянг (Уилиан – 79‘), Смит Роу (Мартинели – 82‘), Сака, Лаказет

Нюкасъл: Дарлоу, Люис, Кларк, Ласелс, Крафт, М.Лонгстаф (Хендрик – 79‘), Шелви, Жоелинтон, Алмирон (Андерсън – 88‘), Уилсън, Керъл (Мърфи – 69‘)