Арсенал разби с 5:0 Кристъл Палас в среща от 21-ия кръг на Висшата лига. С този успех хората на Микел Артета сложиха край на серията си от 3 поредни поражения във всички турнири, като две от тях бяха в лондонски дербита в последните два кръга срещу Уест Хям и Фулъм.

Сега обаче „артилеристите“ не оставиха шансове на „орлите“ от столицата на Англия на своя „Емирейтс“. Кошницата на гостите напълниха Габриел Магаляеш в 11-ата минута, автогол на вратаря Дийн Хендерсън в 37-ата минута, Леандро Тросар в 59-ата минута, а резервата Габриел Мартинели заби два гола в рамките на малко над 60 секунди в добавеното време и фиксира крайното 5:0.

Така Арсенал се изкачи на третото място с актив от 43 точки, колкото имат вторият Манчестър Сити и четвъртият Астън Вила. Палас е 14-ти с 21 пункта.

Домакините притиснаха съперника си още след първия съдийски сигнал на рефера Пол Тиърни. Натискът доведе до търсения ефект още в 11-ата минута, когато Габриел Магаляеш откри резултата. Деклан Райс изпълни корнер, а бразилският бранител не остави шансове на Хендерсън след удар с глава – 1:0.

Отново Магаляеш пропусна да удвои след нов изстрел с глава в 23-ата минута. Десетина минути по-късно Палас профука шанс да изравни. Вратарят Рая сгреши при изнасянето на топката, но Джеферсон Лерма не успя да го преодолее.

Така се стигна до 37-ата минута, когато домакините удвоиха преднината си. Букайо Сака центрира от корнер, Габриел Магаляеш засече с глава, а топката се отклони в тялото на Хендерсън и влетя в мрежата - 2:0.

В добавеното време на първото полувреме Тросар не съумя да оползотвори прекрасен пак на Жезус. Белгиецът би над гредата.

Малко след антракта Езе пробва удар отдалеч,но Рая изби в корнер. Арсенал обаче не изпускаше инициативата на терена.

Логичното се случи в 59-ата минута. Домакините организираха страхотна контраатака. Стражът Рая хвърли топката към Жезус, който напредна мощно, след което пусна към Леандро Тросар, а белгиецът финтира Натаниел Клайн и матира Хендерсън – 3:0.

Този гол на практика уби изцяло интригата в мача. В 65-ата минута Еберечи Езе стреля от пряк свободен удар, но Рая се намеси и изчисти в корнер.

Четвърт час преди края Сака би над гредата. Гостите нямаха сили, а вероятно и хъс да отбележат поне почетен гол.

Вместо това паднаха нови две попадения в тяхната мрежа. В 4-ата минута на добавеното време влезлият като резерва Габриел Мартинели вкара за 4:0. Само около 60 секунди по-късно той фиксира крайното 5:0 за разгромната победа за самочувствие на Арсенал. При първия гол бразилецът оползотвори пас на Еди Нкетия, а за втория излезе очи в очи с Хендерсън и не сгреши.

Арсенал – Кристъл Палас 5:0

Голмайстори: 1:0 – Габриел Магаляеш (11), 2:0 – Дийн Хендерсън  (37 автогол), 3:0 – Леандро Тросар (59), 4:0 – Габриел Мартинели (90+4), 5:0 – Габриел Мартинели (90+5)

Арсенал: Рая, Уайт, Габриел, Салиба, Зинченко, Райс, Йодегор, Хавертц, Сака, Жезус, Тросар

Кристъл Палас: Хендерсън, Клайн, Андерсен, Гуехи, Митчъл, Ричардс, Лерма, Хюз, Шлуп, Езе, Матета