Барселона се възползва от грешната стъпка на Атлетико Мадрид и се доближи само на точка от лидера в Ла Лига.

Каталунците се наложиха над Реал Валядолид с 1:0 на "Камп Ноу", но победата не дойде никак лесно, каквито бяха предварителните очаквания.

Единственото попадение, което се оказа и с цената на така важния успех, бе дело на Усман Дембеле в последната минута от редовното време.

Двата тима не успяха да си отбележат гол през първото полувреме, въпреки че не липсваха положения и дори си размениха по една греда.

Така "блаугранас" продължават впечатляващата си серия, като записват 13-а победа в последните си 14 шампионатни мача и остават единственият отбор от топ 5 първенствата, който не познава вкуса на загубата в първенството си през 2021 г.

Валядолид инкасира първо поражение от 4 срещи насам, когато отстъпи на Реал Мадрид. "Виолетовите" се борят за оцеляването си, заемайки 16-ата позиция, само на 3 точки над опасната зона.

Барселона отново си върна второто място, а само след 5 дни предстои "Ел Класико", което ще даде отговор на това дали отборът на Роналд Куман може да се пребори за шампионската титла.

Първата голова възможност се откри пред вратата на Тер Стеген в 9-ата минута. Гостите организираха постепенна атака, при която Янко центрира към наказателното поле, където намери Кенан Кодро. Нападателят стреля опасно с глава, но топката се отби в напречната греда.

Каталунците отговориха с изстрел на Оскар Мингеса след ъглов удар, който обаче беше отразен от Жорди Масип.

В средата на първата част Роке Меса направи добър индивидуален пробив през центъра на терена, но му липсваше точност в завършващата фаза и стреля над целта.

Постепенно футболистите на Куман поеха контрола върху играта, но така и не успяха да стигнат до попадение преди почивката.

В самия край на полувремето Педри опита удар от разстояние, който след намесата на Масип срещна страничния стълб.

В 57-ата минута Лукас Оласа можеше да шокира домакините, след като преодоля няколко противникови играчи и успя да нанесе изстрел, който за негово нещастие попадна във външната част на мрежата.

Само няколко секунди по-късно Барса като по чудо не поведе в резултата. Първо Дембеле се откъсна зад защитата и излезе очи в очи със стража на гостите. Французинът стреля по земя по диагонала и след намесата на Масип топката попадна в Гризман, който плонжира, но не успя да прати кълбото в опразнената врата.

В 71-ата минута Меси също опита да изненада стража на Валядолид и стреля извън наказателното поле, но встрани от целта.

10 преди края на редовното време Оскар Плано получи спорен директен червен картон, след като спря обещаваща контраатака на домакините. Нарушението обаче не бе толкова грубо, за да бъде изгонен испанецът, но въпреки това решението на главния съдия остана окончателно.

Логично "лос кулес" засили натиска си и това даде резултат в 90-ата минута. Френки де Йонг предостави перфектно центриране към Усман Дембеле, който стреля от въздуха и отбеляза така важното попадение в битката за титлата.

Барселона – Реал Валядолид 1:0

1:0 – Дембеле'

Барселона: Тер Стеген, Мингеса (Араухo – 63’), Де Йонг, Лангле, Дест (Пуч – 87‘), Бускетс (Брайтуайт – 63‘), Педри (Мориба – 77‘), Алба, Меси, Дембеле, Гризман (Тринкао – 63‘)

Реал Валядолид: Масип, Янко (Ервиас – 65‘), Санчес, Гонсалес, Оласа, Плано, Меса, Алкарас, Начо, Гуардиола (Андре – 77‘), Кодро (Рубио – 85‘)