Жирона направи знаменит обрат за 4:2 над Барселона и короняса Реал Мадрид с 36-та титла на Испания. В каталунското дерби на Ла Лига хората на Шави Ернандес повеждаха два пъти в резултата след голове на Андреас Кристенсен (3) и Роберт Левандовски (45 дузпа), но домакините показаха характер и стигнаха до успеха след попадения на Артьом Довбик (4), Мигел Гутиерес (67) и дубъл на резервата Порту (65, 75).

Така четири кръга преди края на сезона Реал Мадрид е недостижим на върха. „Кралете“ имат 87 точки. Жирона вече е на втора позиция със 74, а Барселона е трети със 73.

Двубоят започна по мечтан начин за Барселона и след само 3 минути игра хората на Шави вече водеха в резултата. Ямал намери в наказателното поле Андреас Кристенсен, който си укроти топката на гърди и веднага след това от воле я прати в далечния ъгъл – 1:0 за Барса.

Отговорът на Жирона бе бърз и буквално в следващата атака резултатът беше изравнен. Иван Мартин намери по прекрасен начин в наказателното поле Артьом Довбик, който с глава не остави шансове на Тер Стеген – 1:1.

Последваха силни минути на Барса, в които Гюндоган удари греда след удар с глава, а Фермин и Ямал също имаха своите шансове. В добавеното време на първата част Ямал беше фаулиран в наказателното поле на Жирона. Първоначално реферът не видя ситуацията, но след намесата на ВАР стана ясно, че нарушението действително е вътре. Роберт Левандовски изпълни категорично дузпата и направи 2:1.

В началото на второто полувреме отново Барса диктуваше събитията, като особено активен на фланга бе Ламин Ямал. Гасанига обаче се намеси добре след удар на Левандовски, а Кансело стреля неточно.

Така се стигна до 65-та минута, когато Кристенсен върна една топка към вратаря си, но тя беше пресечена от Довбик. Украинецът намери на стрелкова позиция резервата Порту, който с лекота направи 2:2. Нападателят се бе появил на терена секунди по-рано.

Буквално в следващата атака Жирона вкара трети гол. След разбъркване в наказателното поле Порту намери Мигел Гутиерес, чийто удар се отклони в тялото на Кунде и излъга Тер Стеген – 3:2 за Жирона.

Това обаче не бе всичко. В 75-та минута Порту реализира четвърти гол за домакините и то какъв. Савио пусна далечен пас към Порту, който намери изящно топката от въздуха и я оплете в мрежата зад Тер Стеген за 4:2. В добавеното време на срещата Жирона бе близо до пети гол. Довбик отново бе намерен на стрелкова позиция и намери добре топката, за да преодолее вратаря на Барса. От голлинията обаче Кунде успя да изчисти. Малко след това Тер Стеген направи ново блестящо спасяване.

Жирона – Барселона 4:2

0:1 Андреас Кристенсен 3‘

1:1 Артьом Довбик 4‘

1:2 Роберт Левандовски 45‘+1-дузпа