Гостуването на Левски в Добрич може да узакони и математически първото място на „сините“ в редовния сезон. В момента те имат 9 точки аванс на върха пред Лудогорец.
Така дори при равенство в Добрич е ясно, че тимът на Веласкес ще влезе в плейофите с аванс пред шампионите за предишните 14 сезона. А поне с оглед историята и статистиката, това означава, че Левски ще е първи и в крайното класиране. Просто, защото до момента в българските първенства, в които е имало плейофи, няма случай, в който победителят от редовния сезон и този в крайното класиране да е различен.
Всъщност досега във формат с две фази шампиони са ставали само Левски и Лудогорец. „Сините“ правят това през сезон 2001/02, а „орлите“ – през 2013/14, 2014/15 и от 2016/17 насам, общо 11 пъти, пише „Мач Телеграф“.
Друг любопитен факт е, че победителят в редовния сезон почти винаги финишира с по-голяма дистанция пред подгласника в крайното класиране. Независимо дали подгласникът е същият, или в плейофите е изпреварен от друг. Най-много успя да стопи ЦСКА през 2018/19. Тогава „червените“ влязоха в плейофите с 5 изоставане от Лудогорец и до края на сезона дистанцията бе сведена до една, но шампионът пак си остана същият, какъвто е вече от много години. В последните две години разликата също намаляваше в плейофите, но пък тогава след първата фаза от шампионата тя бе огромна и реално Лудогорец се беше откъснал безнадеждно много напред. И в двете години дистанцията в крайното класиране бе 11 точки, като в първия случай бе 12 преди плейофите, а във втория – 14.
Така, според статистиката, с какъвто и аванс пред втория Левски да влезе в плейофите, би трябвало да стане шампион. Максималното намаляване на разликата е било 4 точки и пак не е било достатъчно за обрат в битката за върха. В тази връзка сегашните 9 изглеждат достатъчно надеждно и солидно.
Снимка: БГНЕС








Почина емирът на Катар, помогнал за освобождаването на медицинските ни сестри в Либия
Скандал с българи в Гърция: Хотелиери ги обвиняват, че печелят от наеми без данъци
Не само стрес: Токсичните хора вредят на здравето
Астрофизик от БАН: Луната е репетиция за бъдещо посещение на Марс
Диви прасета нахапаха българка на плаж в Гърция
99 германци са се удавили по време на жегите
10 души в ареста за рент-а-кар измами за €900 000
Как Льо Ман 2026 роди нова глобална марка
Българска група крадяла коли от Германия, като ги вземала под наем
Renault на два пъти отказа да продаде акции на BYD
BMW X5 на старо: плюсове и минуси
Мурат Гасиев защити титлата си на WBA
Артьом Сусленков шокира Джо Джойс с победа в 11-ия рунд на IBA.PRO 19
RAF Georgia: Пълни резултати от турнира
Конър Макгрегър: Главата ми ще гръмне! Унищожен съм
Липсата на 1 час сън всяка нощ може да доведе до качване на килограми
Белези от ухапване по кожата – как да се справим?
Грижа за детската кожа през летните месеци
Фармацевти настояват за 25% увеличение на заплащането за рецепти по НЗОК
Коментари
Напиши коментар13:56 | 6 апр 2026 г.
14:41 | 4 апр 2026 г.
18:02 | 3 апр 2026 г.
15:24 | 3 апр 2026 г.
14:18 | 3 апр 2026 г.
11:26 | 3 апр 2026 г.
11:24 | 3 апр 2026 г.
10:56 | 3 апр 2026 г.
10:38 | 3 апр 2026 г.
10:25 | 3 апр 2026 г.
Напиши коментар