Манчестър Сити започна защитата на титлата си с минимална загуба от Тотнъм в мач от първия кръг на Висшата лига, игран на "Тотнъм Хотспър Стейдиъм".

Единственото попадение в срещата бе дело на Хюн-Мин Сон в 55-ата минута, когато нападателят прояви индивидуална класа и матира Едерсон с удар извън наказателното поле.

"Шпорите" бяха без своя лидер и капитан Хари Кейн, който се очаква в близките дни да подсили именно отбора, воден от Хосеп Гуардиола.

Рекордната покупка на "гражданите" Джак Грийлиш започна като титуляр за пръв път, след като вече записа близо 30 минути при загубата от Лестър за Къмюнити Шийлд, но тогава се появи от резервната скамейка.

Тотнъм използва по най-добрия начин своите възможности и изчакваше грешки на противника, за да организира поредната си опасна контраатака, както всъщност падна и победният гол.

В следващия кръг Ман Сити ще бъде домакин на Норич, докато селекцията на Нуно Еспирито Санто ще гостува на бившия отбор на мениджъра – Уулвърхямптън.

Манчестър Сити започна срещата на "Тотнъм Хотспър Стейдиъм" на високи обороти.

Още в първите минути на мача Джак Грийлиш напредна на скорост към противниковото наказателно поле, а Оливър Скип го фаулира точно пред границата на пеналтерията.

Гюндоган изпълни последвалия пряк свободен удар, но след рикошет в стената, топката излезе в корнер.

От него гостите бяха близо до това да открият резултата. Юго Лорис излезе неразчетено, което позволи на Фернандиньо да стреля с глава. За негово нещастие обаче изстрелът му не намери очертанията.

Опасностите пред вратата на "шпорите" не стихваха и Жоао Кансело също се откри на отлична стрелкова позиция, но и неговият опит не беше увенчан с успех.

Постепенно домакините се окопитиха и двубоят навлезе в равностойно темпо, а в средата на първото полувреме се откри и най-добрата възможност пред Тотнъм.

Едерсон напусна вратата си рисковано при центриране, а от това се възползва Лукас Моура, който мигновено отправи удар, но току пред голлинията Илкай Гюндоган спря кълбото.

В 35-ата минута "гражданите" организираха поредната си добра атака, при която Стърлинг намери Марез в наказателното поле. Алжирецът бе оставен необезпокояван на чиста позиция, но загуби баланс и не успя да нанесе качествен изстрел.

5 по-късно футболистите на Нуно Еспирито Санто организираха мълниеносна контраатака, при която Сон се озова на върха на атаката, а ударът му профуча на сантиметри от левия страничен стълб на Едерсон.

Тотнъм започна по-добре след почивката, а при поредната си светкавитна контраатака домакините стигнаха до попадение. Стивън Бергвайн изнесе много бързо топката на фланга към Хюн-Мин Сон. Той навлезе навътре и с много прецизен удар по земя извън наказателното поле направи Едерсон безпомощен – 1:0.

Само няколко минути по-късно "шпорите" можеха да удвоят своя аванс. С доза късмет кълбото достигна до Бергвайн, който се озова очи в очи с противниковия страж, но изстрелът на нидерландеца срещна грешната страна на мрежата.

Четвърт час преди края на редовното време Джак Грийлиш бе изведен в наказателното поле на Тотнъм, но английският национал стреля твърде слабо с левия крак, за да затрудни вратар като Юго Лорис.

В 84-ата минута Кевин де Бройне опита удар от дистанция, но стражът на домакините внимаваше и изби в корнер.

Тотнъм – Манчестър Сити 1:0

1:0 – Сон 55‘

Тотнъм: Лорис, Танганга (Дохърти – 83‘), Санчес, Дайър, Регилон, Скип, Хойберг (Ромеро – 90‘), Али, Бергвайн (Ло Селсо – 77‘), Моура, Сон

Манчестър Сити: Едерсон, Кансело, Диаш, Аке, Менди (Зинченко – 79‘), Фернандиньо, Гюндоган, Грийлиш, Марез (Де Бройне – 79‘), Торес, Стърлинг (Жезус – 70‘)