Борусия Дортмунд излъга Севиля с 3:2 като гост в първи осминафинален сблъсък в Шампионската лига, игран на стадион "Рамон Санчес Писхуан".

Момчетата на Хулен Лопетеги стартираха ударно и откриха още в седмата минута чрез Сусо. Вестфалци не изглеждаха опасни, но точният кинжален изстрел на Махмуд Дахуд не само изравни резултата, но и вдъхна вяра в редиците на гостите.

До почивката над всички беше младата голова машина Ерлинг Халанд, изригнал с две попадение. Норвежецът първо вкара след солова акция и двойно подаване с Джейдън Санчо, а след това и при пробив на Марко Ройс.

В 84-ата минута Люк де Йонг върна надеждите на своите, които бяха в серия от 9 поредни победи във всички турнири преди този мач. За нещо повече обаче нямаше време. Реваншът е на 9 март на стадион "Сигнал Идуна Парк".

Андалусийци откриха резултата още при първата си реална възможност, дошла след финт на Сусо пред наказателното поле на германците в седмата минута. Той заложи на шут с десния крак, получи се рикошет в крака на Матс Хумелс и топката влетя в мрежата зад Марвин Хитц.

Точно когато не се виждаше как Борусия ще може да сътвори нещо съществено с вялата си игра, домакините капитулираха. Това се случи в 19-ата минута, в която Махмуд Дахуд реши да изстреля снаряд пред дъгата и топката навести горния десен ъгъл на "испанската" врата.

"Жълто-черните" дори сътвориха пълен обрат още до 27-ата минута. Головата машина Ерлинг Халанд проби като булдозер през защитата на съперника, игра на двойно подаване с Джейдън Санчо и успя да добута топката в мрежата точно пред погледа на Ясин Боно.

Малко преди края на първото полувреме Борусия нанесе и трети удар след много класна контраатака. Иван Ракитич допусна грешка и германците се изстреляха напред чрез Марко Ройс. Именно капитанът чукна вдясно за набралия скорост Халанд, който вкара технично по земя.

Първият четвърт час на второто полувреме не предложи абсолютно нищо интересно - германският вицешампион умело отбраняваше комфортната си преднина, а домакините изглеждаха неочаквано безидейни на фона на отличната си моментна форма.

Двата отбора си размениха по една опасна акция двайсетина минути преди края на редовното време, но Марко Ройс беше блокиран, а на отсрещната врата резервата Оскар Родригес нацели левия страничен стълб!

В 84-ата минута по-добрата игра на Севиля през втората част си каза думата и Люк де Йонг вкара отблизо. Колективната грешка на Борусия обаче беше видима, защото нито вратарят Марвин Хитц реагира адекватно, нито спящата защита пред него.

Севиля пробва нещо като хаотичен натиск в заключителната част на двубоя, но гостите удържаха важната победа и влизат като фаворити за класиране напред в ответния двубой.

Севиля - Борусия Дортмунд 2:3