Холандия хвърли сензацията на световното първенство след като разгроми световния шампион Испания с 5:1.

"Лалетата" не започнаха добре мача и в средата на първото полувреме получиха гол от дузпа, отсъдена за нарушение срещу Диего Коста.

През тази първа част Холандия не стоеше много добре на терена, но имаше шанса да изравни точно преди почивката след брилянтен гол с глава на Робин ван Перси.

Второто полувреме обаче бе коренно различно и директният стил на "Лалетата" с дълги подавания направо разнищи защитата на Испания. След само 7 минути игра Робен вкара чудесен втори гол. И в двете ситуации страхотни асистенции записа Дейли Блинд.

В 64-та минута Холандия вкара решителен трети гол чрез Стефан де Врай, който обаче падна след очевидно нарушение срещу Икер Касияс.

Това явно разстрои отбраната на Испания, тъй като малко по-късно нелепа грешка на вратаря позволи на Робин ван Перси да вкара четвърти гол. Малко по-късно пък Ариен Робен изригна с невероятен индивидуален гол, при който се подигра първо със Серхио Рамос, а след това и с Касияс.

До края резултатът можеше да стане и по-голям, но Холандия пропусна две чудесни възможности. Въпреки това тимът взе повече от сладък реванш за загубата на финала на световното първенство преди 4 години, когато загуби след продължения от Испания.

Първото голово положение в мача бе в полза на Холандия. След грешка на Жорди Алба Ариен Робен изведе Уесли Снайдер абсолютно сам срещу Икер Касияс, но стражът направи страхотно спасяване с една ръка.

Испания обаче имаше леко игрово преимущество и пресата им доведе до отнемане на топката и Шави изведе Диего Коста на добра позиция, но той се забави и ударът му бе блокиран.

В 20-та минута Давид Силва получи копващ пас зад защитата, но вместо да стреля директно към вратата от отлична позиция, пробва да поднесе встрани за Диего Коста и топката бе пресечена.

В 26-та минута Испания откри резултата след малко спорна дузпа. Давид Силва изведе Диего Коста в наказателното поле и този път нападателят финтира успешно защитник, след което падна на земята. На повторенията се видя, че няма контакт между глезените на двамата играчи, но може би имаше лек такъв от бедрото на Де Врай. При всички положения падането на Коста бе театрално, но съдията Никола Рицоли посочи бялата точка, а Чаби Алонсо бе безгрешен.

В 40-та минута Давид Силва пропусна стопроцентово положение да удвои аванса на Испания. Андрес Иниеста го изведе по страхотен начин сам срещу вратаря, но халфът на Манчестър Сити пробва прекалено наивно да прехвърли Силесен, което позволи на вратаря да избие.

И този пропуск бе наказан сурово от Холандия, която изравни резултата малко по-късно. Дейли Блинд даде страхотен 40 метров пас от центъра зад защитата на Испания, Робин ван Перси се отскубна от Серхио Рамос, плонжира и с глава прехвърли Икер Касияс.

Противно на очакванията "Лалетата" започнаха по-активно второто полувреме, като притежаваха повече топката. Така напълно заслужено вкараха втори гол в 53-та минута. Отново Блинд даде страхотен дълъг пас към Робен, който овладя по много добър начин топката, финтира елегантно Пике и отблизо простреля Касияс.

В 59-та минута гредата спаси Испания от трети гол, а съдията от критики. Ван Перси получи пас около границата на наказателното поле и със силен диагонален удар разтърси напречната греда. На повторенията обаче се видя, че е бил в тънка засада, неотсъдена от съдията.

И в този мач обаче съдийството бе основна тема, тъй като Холандия вкара скандален трети гол. След центриране от фаул Ван Перси буквално смачка Касияс във вратарското поле, но не последва нарушение и това позволи на Де Врай на втората греда да добута топката зад голлинията. Играчите на Испания бурно протестираха, но главният рефер Никола Рицоли бе непреклонен и дори показа жълт картон на Касияс.

Три минути по-късно Испания вкара гол, който правилно бе отменен поради засада. Влезлият като резерва Педро нанесе опасен удар с глава и след като Силесен не успя да улови топката, Давид Силва направи добавка отблизо. Халфът обаче бе в положение на засада.

В 72-та минута нелепа грешка на Касияс доведе до четвърти гол за Холандия. Вратарят получи пас назад, но не си спря добре топката и тя отскочи от крака му. Това позволи на Ван Перси да я открадне, да заобиколи Касияс и да вкара на празна мрежа.

Серхио Рамос имаше възможност да намали от пряк свободен удар, но силният му изстрел над стената мина близо до страничната греда. Малко след това влезлият на мястото на Диего Коста Фернандо Торес поиска втора дузпа след като изпревари Рон Влаар за топката и сякаш имаше известни основания, но този път Рицоли замълча.

В 80-та минута Ариен Робен вкара невероятен пети гол. Той получи спорен пас пред Серхио Рамос, но с брутална скорост го надбяга. След това с два финта се освободи от хвърлилия се пред него Касияс и накрая опъна мрежата.

Разгромът можеше да бъде и пълен, след като появилия се за Холандия Вийналдум се оказа непокрит на точката на дузпата, но Касияс спаси удара му, а след това и мощната добавка от воле на Робен.

Малко по-късно първо Робен, а после и Снайдер не бяха проявили егоизъм, а бяха подали на намиращия се напълно непокрит отстрани Джърмейн Ленс. Той от своя страна не се лакоми след добър индивидуален пробив  в наказателното поле и върна назад към Снайдер, но той не можа да уцели топката.

В самия край на мача Фернандо Торес за пореден път показа ужасната си форма с невероятен пропуск. Сеск Фабрегас бе изведен зад защитата, но без да се лакоми подаде встрани за Торес и така елиминира вратаря. Нападателят обаче не стреля веднага на празна мрежа с левия крак, а пробва финт на стоящия до него защитник и топката му бе отнета.

Испания - Холандия 1:5

1:0 Чаби Алонсо 27 дуз.
1:1 Ван Перси 44