Германия победи САЩ заслужено с 1:0 в двубой от група "G" на световното първенство по футбол, игран под проливен дъжд на стадион "Арена Пернамбуко" в Ресифе.

Двата отбора играха доста под възможностите си през първото полувреме, но десетина минути след почивката Томас Мюлер откри резултата, забивайки своя четвърти гол на световното първенство.

Момчетата на Йоахим Льов владееха инициативата до края на срещата, но САЩ пропусна своя златен шанс за изравняване в добавеното време, когато сътвори бърза контраатака отдясно.

Германия спечели групата с актив от 7 точки. Въпреки загубата, САЩ остана на втора позиция с 4 точки и също се класира на осминафиналите.

Германците тръгнаха в атака още от първите секунди и успя да отправи първи удар в самото начало. Лукас Подолски завърши започналата по дясното крило акция, но неговият шут от движение се оказа много неточен. После той опита да намери Томас Мюлер, но топката се оказа бърза за играча на Байерн.

Бундестимът бе доста по-активен от своя опонент в началните минути, като на няколко пъти се създаваше смут в дефанзивния вал на янките, които все пак някак си успяваха да се справят с натиска на противника си.

При една от редките си атаки през първото полувреме американците разтеглиха от центъра към лявото крило и Греъм Зуси отправи техничен диагонален изстрел, при който топката профуча над напречната греда.

Бе изминал половин час от началото на срещата, когато германците отново застрашиха вратата на своя опонент. Тони Кроос получи възможност да шутира силно с левия крак, но право в ръцете на Тим Хауърд, който спаси без особени проблеми.

В 35-тата минута Бундестимът можеше да поведе, стигайки до най-добрата си възможност до този момент. Техничарят направи финт в наказателното поле и би моментално с левия крак, но Хауърд спаси.

На почивката германският селекционер Йоахим Льов извади Лукас Подолски и негово място пусна реализатор №1 на световни първенства Мирослав Клозе.

Именно таранът получи първата добра възможност в началото на втората част, но той нанесе слаб и неточен удар с глава след хубавото центриране на Тони Кроос към далечната греда.

В 55-тата минута Германия заслужено откри резултата. Първо Тим Хауърд изби удара на Пер Мертезакер с глава и топката попадна у Томас Мюлер извън наказателното поле. Той стреля технично с десния крак и прати кълбото в долния десен ъгъл, матирайки Хауърд.

Това бе четвърто попадение на Томас Мюлер на мондиала в Бразилия, като по този начин той се изравни с Лео Меси и Неймар на върха в листата на голмайсторите.

Последваха спокойни минути, в които преобладаваше здравата битка за позиция в средата на терена. Американците започнаха да влизат малко по-твърдо в единоборствата, а дъждът допълнително пречеше на съперниците да разгърнат пълния си потенциал.

Деситина минути преди края на редовното време Бундестимът създаде продължителна атака отдясно. Месут Йозил върна назад към Бенедикт Хьоведес, който отправи точен, но доста слаб удар по земя.

После влезлият като резерва Марио Гьотце и Месут Йозил скриха топката на янките, но тя все пак е изчистена някак си в наказателното поле на символичните домакини.

В 93-тата минута се стигна до бърза контраатака на САЩ. Бедоя завърши с удар в наказателното поле, но Лам блокира удара! После Демпси стреля неточно след изпълнения корнер.

САЩ - Германия  0:1

0:1  Томас Мюлер - 55'

САЩ: Хауърд, Гонсалес, Беслер, Бийзли, Джонсън, Брадли, Джоунс, Дейвис (Бедоя - 59'), Бекерман, Зуси (Йедлин - 84"), Демпси

Германия: Нойер, Хумелс, Мертезакер, Боатенг, Хьоведес, Лам, Швайнщайгер (Гьотце - 76'), Кроос, Йозил (Шюрле - 89'), Подолски (Клозе - 46'), Мюлер