Фаталният 13-и кръг се оказа един от най-интересните в Бундеслигата от началото на сезона, защото предложи зрелища и големи изненади. В голямото Рурско дерби Борусия Дортмунд и Шалке завършиха 4:4 в спиращ дъха трилър, след като си размениха по едно силно полувреме. Куриозното е, че "жълто-черните" дръпнаха с четири чисти гола още до 25-ата минута, но след почивката бяха неузнаваеми и "миньорите" изковаха точката в 94-ата минута.

Кризата в Дортмунд вече е очевидна и столът на треньора Петер Бос започна сериозно да се клати, след като тимът взе само две точки в последните шест кръга. Голмайсторът на отбора Пиер-Емерик Обамеянг пък беше изгонен и гостуването на Байер Леверкузен в началото на декември ще мине без него. Шалке стана едва вторият отбор в историята на Бундеслига, който не губи мач след пасив от 0:4. Първият такъв случай е от далечната 1976 година, когато нараненият Байерн се изправя на крака и бие с 6:5 в Бохум.

Тъмни облаци се спуснаха дори над първенеца Байерн Мюнхен, чиято невероятна успешна серия (9 успеха във всички турнири) под ръководството на новия-стар треньор Юп Хайнкес приключи. Любопитното е, че поражението с 1:2 в събота дойде от любимия клуб на 72-годишния специалист - Борусия Мьонхенгладбах. Така "жребчетата" станаха първият отбор от 2014 година насам, който постига три победи над най-успешния германски клуб.

За отбелязване е и поражението на Волфсбург с 1:2 в Аугсбург, защото приключи впечатляваща серия на наставника на "вълците" Мартин Шмидт. Той започна със 7 поредни равенства начело на тима и победа в миналия кръг, но сега за първи път остана с празни ръце в новата си месторабота.

Борусия Дортмунд - Шалке 4:4
1:0 Обамеянг - 12'  2:0 Стамбули - 18', а.г.  3:0 Гьотце - 20'  4:0 Герейро - 25'  4:1 Бургщалер - 61'  4:2 Харит - 65'  4:3 Калиджюри - 86'  4:4 Налдо - 94'

Борусия Мьонхенгладбах - Байерн Мюнхен 2:1
1:0 Азар - 39', д.  2:0 Гинтер - 44'  2:1 Видал - 74'

Хамбургер - Хофенхайм 3:0
1:0 Акпогума - 6', а.г.  2:0 Костич - 75'  3:0 Юнг - 88'

Кьолн - Херта 0:2
0:1 Ибишевич - 17'  0:2 Ибишевич - 75', д.