Българското участие в Лига Европа остави след снощните мачове шансове на Ивелин Попов (Спартак Москва) и Георги Миланов (МОЛ Види), докато тежки загуби за Карабах (Азербайджан) и Дюделанж (Люксембург) извади от пролетната програма Симеон Славчев и Eдинсон Йорданов.

Бившият шампион в турнира Зенит (Санкт Петербург), Ред Бул Залцбург, Динамо Киев, Бетис, както и Фенербахче и Спортинг (Лисабон) продължават към фазата на елиминациите. Миналогодишните победители от Севиля обаче трябва да се постараят в последния кръг у дома, след като допуснаха поражение с 0:1 при гостуването на Стандарт (Лиеж- Белгия).

В група "G" Спартак (Москва) глупаво проигра аванс от един гол и отстъпи с 1:2 на Рапид (Виена), като гостите вкараха гола си в добавеното време. Попов влезе в 82-ата минута, но не направи нещо значимо. В същата група с 10 души Глазгоу Рейнджърс оцеля у дома за 0:0 с Виляреал, като гостите са със 7 точки, колкото има и Рапид, а в последния мач приемат руския гранд. Рейнджърс е с 6 на 3-ата позиция, а Спартак е с 5. И четирите отбора могат да се класират напред.

Някогашният италиански гранд Милан разби Дюделанж с 5:2 в среща от Група F и се изкачи на второ място , следван от Олимпиакос. Българският десен бек на гостите Единсон Йорданов игра пълни 90 минути, но тимът му все още няма точка. С този успех "росонерите" ще спорят с гръцкия тим в последния мач от груповата фаза за класиране на 1/16-финалите. "Росонерите" поведоха с гол на Патрик Кутроне в 21-ата минута. В 39-ата минута гостите от Дюделанж изравниха резултата след красив гол на Марвин Щолц, а в 49-ата минута щатният реализатор на националния отбор на Великото Херцогство Давид Тюрпел направи вкара за пълния обрат. Милан изравни резултата в 66-ата минута благодарение на автогол, а в 70-ата минута страхотен удар на Чалханоолу извън наказателното поле отново даде преднина на домакините. Нов автогол в 78-ата минута направи резултата 4:2. Само две минути по-късно Фабио Борини вкара пети гол във вратата на гостите.

Другият българин, който може да продължи, е Георги Миланов. Унгарският му отбор МОЛ Види претърпя второ поражение от БАТЕ Борисов, този път с 0:2 като гост в група 'L'. Миланов игра пълни 90 минути, но беларусите стигнаха до успеха с по един гол във всяко полувреме чрез Никола Сигниевич (22) и Мирко Иванич (85). И двата отбора са с по 6 точки, а 3 на последната 4-а позиция има ПАОК, който беше съсипан от Челси с 0:4. Две попадения за сините от Лондон преди почивката вкара световният шампион Оливие Жиру, а през втората част се разписаха Калъм Хъдсън-Одой и Алваро Мората. Шансът за МОЛ Види минава през положителен резултат срещу Челси в последния кръг и благоприятно развитие на мача между ПАОК и БАТЕ, които също разчитат да се преборят за второто място и може да се получи въртележка на три отбора с по 6 точки.

В група "Е" Карабах със Симеон Славчев беше съсипан от бившия отбор на българина Спортинг (Лисабон) с 1:6 у дома с по два гола на Бруно Фернандеш и Абдулай Диаби. Арсенал с доста подмладен състав тресна като гост украинския Ворскла (Полтава), като оглави групата с 13 точки, с 3 пред Спортинг. Ворскла и Карабах трябва да определят кой ще завърши последен. В Киев силно подмладеният отбор на Арсенал отнесе украинския Ворскла (Полтава) с 3:0 благодарение на головете на Емил Смит-Роу в 10-ата минута, на точно изпълнената дузпа от Аарън Рамзи в 27-ата и на Джоузеф Уилък в 41-ата. През второто полувреме още един гол на гостите беше отменен.

Все още не е ясно какво ще се случва в група 'J ", където Ивайло Стоянов ръководи 8-ия си мач за сезона в Европа. Краснодар обърна турския Акхисар Беледие от 0:1 до 2:1. Българският топарбитър показа общо пет жълти картона - два за домакините и три за гостите. Краснодар води с 12 точки, следват с по 9 Севиля и белгийците от Стандарт Лиеж, като трите тима се борят за две места.

В интригуващ мач на два отбора, финансирани от компанията Ред Бул, тимът от Залцбург надви с 1:0 германския Лайпциг благодарение на норвежеца Фредрик Гулбрандсен в 75-ата минута. Двата отбора се счепкаха от първата минута и в нито един момент не си пролича, че имат каквато и да било връзка.

Благодарение на този резултат в група В шансовете на Селтик да продължи напред се увеличиха драстично, а и заради успеха на детелините със същия резултат 1:0 над Розенборг. Единственият гол беше дело на шотландеца Скот Синклеър три минути преди края на първото полувреме.